Subiect "pensionare" Deschis de UNGUREANU TUDOR la data: 12/03/2008 5:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: UNGUREANU TUDOR la data: 12/03/2008 5:52am
Gen: M
Data nasterii: 29.03.1947
Stagiul de cotizare:40 ANI
Alte date: GRUPA II - 12ANI 10 LUNI
Intrebare: la data de 2.11.2006 am primit decizia de pensie anticipata , decizie pe care am anulat-o si am reluat activitatea.Acum pentru pensionare se intocmeste un nou dosar , sau ramine valabil dosarul anterior( mentionez ca toate actele si adeverintele obtinute sunt in ael dosar) multumesc
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/03/2008 8:28am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 29 martie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si stagiul complet de cotizare de 33 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul de 12 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 2 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni, adica dupa 29 septembrie 2008. Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 33 ani pe care il depasiti.
Pentru stagiul de 12 ani de gr a II a vi se acorda un spor de vechime de 3 ani.
Pentru pensia anticipata partiala a fost intocmit un dosar al carui numar presupunem ca il stiti, unde se afla toate actele care au stat la baza calculului acestei pensii.
Pentru pensia la limita de varsta dv trebuie sa depuneti o cerere si actele suplimentare pentru stagiul lucrat (desi dupa aprilie 2001 sumele pentru care ati platit CAS au fost transmise electronic, lunar de catre angajator Casei de Pensii) indicand situatia si numarul de dosar in care se afla restul actelor. Faptul ca noul dosar va avea alt numar sau acelasi numar are mai putina importanta pentru dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1