Subiect "as dori sa ma pensionez" Deschis de Matei Constantin la data: 12/08/2008 1:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
as dori sa ma pensionez
Scris de: Matei Constantin la data: 12/08/2008 1:02pm
Gen:M
Data nasterii:8.02.1948
Stagiul de cotzare:35 ani
Alte date:pensie handicap gradul II din 2007
Intrebare:As dori sa stiu care sun pasii pentru a ma putea pensiona si baza legala si mai ales daca ma pot pensiona, tinand cont de faptul ca mi s-a spus ca nu as putea sa ma pensionez anticipat ci doar pe caz de boala?
Re: as dori sa ma pensionez
Scris de: la pensie la data: 12/08/2008 1:49pm
Nu intelegem care este situatia dv spuneti ca aveti pensie de handicap (nu exista astfel de pensie) ci de invaliditate care se mai spune si de boala si pe de alta parte spuneti ca nu va puteti pensiona decat pe caz de boala.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 8 iunie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa 8 iunie 2007 avand indeplinita si conditia de depasire a stagiului complet de cotizare de 33 ani si 8 luni.
Insa pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pesupunand ca cereti pensie anticipata partiala in 8 ianuarie 2009 pentru o anticipare de 41 luni si cu stagiu de cotizare ce depaseste stagiul complet cu mai mult de 1 an pensia dv se va diminuata cu 18,45 %.
Deoarece situatia dv o presupunem a fi de pensie de invaliditate gr II (handicap este alta situatie) si avand mai putin de 5 ani pana la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni, deci nu mai sunteti obligat sa va prezentati la comisia de expertiza, este preferabil sa continuati cu pensia de invaliditate pana la varsta standard de pensionare deoarece aceasta este mai mare decat pensia anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1