Subiect "reducerea varstei standard" Deschis de Ludosan Ioan la data: 12/09/2008 3:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei standard
Scris de: Ludosan Ioan la data: 12/09/2008 3:33pm
Gen:m
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:39ani
Alte date:beneficiez de reducerea varstei standard conf lege 95/2008
Intrebare:Mi-ati spus mai demult ca totul se calculeaza de la 65 de ani respectiv 2015 si cu stagiul de cotizare complet=35 ani dar la art. 167 indice 1 alin(4)spune ca scaderea se face la data deschiderii dreptului la pensie din varsta prevazuta in tabelul din anexa 3 respectiv 63 ani si 6 luni si stagiul de cotizare 32ani(astazi) . Asa e mult mai avantajos dar cum ramane cu raspunsul dvs? Care varianta e corecta ? E drept ca acolo e vorba de conditii speciale dar principiul ar trebui sa fie acelasi, nu? (am vrut sa intru prin comentarii la mesaj dar nu am reusit, cum s-ar proceda?). Va multumesc!
Re: reducerea varstei standard
Scris de: la pensie la data: 12/09/2008 3:56pm
Articolul 167^1 din legea 19/2000 se refera la cei care au lucrat in gr I de munca conform legii vechi a pensiilor 3/1977. Pana acum dv nu ati spus ca ati lucrat in aceasta grupa. Modul de calcul al varstei la care se deschide dreptul la pensie de la acest articol este putin diferita dar si in acest caz se aplica acest calcul numai celor care au stagiul de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare, ceeace nu este cazul dv care aveti stagiul de cotizare de 39 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Re: reducerea varstei standard
Scris de: Ludosan Ioan la data: 12/10/2008 3:22am
la pensie :
Articolul 167^1 din legea 19/2000 se refera la cei care au lucrat in gr I de munca conform legii vechi a pensiilor 3/1977. Pana acum dv nu ati spus ca ati lucrat in aceasta grupa. Modul de calcul al varstei la care se deschide dreptul la pensie de la acest articol este putin diferita dar si in acest caz se aplica acest calcul numai celor care au stagiul de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare, ceeace nu este cazul dv care aveti stagiul de cotizare de 39 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare de 35 ani.

Da, nu v-am spus ca am si 24 de ani in conditii deosebite, pentu care ar fi o reducere de 5,5 ani la care s-ar aplica sporul de 0,25 puncte /an. Nedumerirea este de ce spuneti ca se calculeaza cu stagiul complet (35) si nu 32 asa cum eu am inteles ca ar fi la conditii speciale. Dvs spuneti ca si acolo numai daca nu as fi indeplinit stagiul complet de cotizare(35)s-ar socoti cu 32. Din text noi intelegem(suntem mai multi colegi in aceasta situatie)ca varsta standard de pensionare acum este de 63 si 6 luni si din ea ar trebui sa se scada. Va rog sa ma scuzati pentru insistenta dar suntem tare nedumeriti.
Re: reducerea varstei standard
Scris de: la pensie la data: 12/11/2008 12:53pm
Nu putem sa raspundem cu precizie la intrebarile dv cat timp nu ne precizati situatia dv decat in etape si niciodata complet.
In primele mesaje ati precizat ca beneficiati de reducerea varstei de pensionare conform legii 95/2008. Aceasta lege prevede la capitolul drepturi numai reducerea varstei de pensionare si nu se refera la reducerea stagiului complet de cotizare si nici la incadrarea acestor locuri de munca in o grupa de munca ce acorda reduceri ale stagiului complet de cotizare conform legii 19/2000 (Ex. conditii speciale).Grupa conditii deosebite nu asigura reducerea stagiului complet de cotizarepentru aceasta grupa ci din contra nu se pot asigura reduceri ale varstei standard de pensionare daca nu este indeplinit stagiul complet de cotizare.
Stagiul complet conform anexei 3 la legea pensiilor 19/2000 depinde de data nasterii si nu poate fi redus decat in anumite conditii pe care dv nu le indepliniti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1