Subiect "pensionarea anticipata" Deschis de suzana bud la data: 12/10/2008 8:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionarea anticipata
Scris de: suzana bud la data: 12/10/2008 8:27am
Gen:f
Data nasterii:23 februarie
Stagiul de cotizare:37 de ani si4 luni
Alte date:lucrez ca si sora medicala la cabinet scolar
Intrebare:daca puteti asi dori sa stiu ce pensie asi lua daca m-asi pensiona acum ,si care este penalizarea?multumesc f mult
pensionarea anticipata
Scris de: luminita la data: 12/10/2008 1:02pm
Gen:feminin
Data nasterii:15.02.1955
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:vreau sa stiu daca pot sa ma pensionez si care este penalizarea in acest caz. va multumesc.
Re: pensionarea anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/10/2008 1:45pm
Pentru Suzana Bud
Nu putem face niciun calcul pentru data de iesire la pensie si penalizare, fara anul nasterii.
Valoarea pensiei depinde de salariile avute pe toata perioada de cotizare si deci nu putem sa o apreciem.
Re: pensionarea anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/10/2008 1:57pm
Pentru Luminita
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensia anticipata partiala de care aveti dreptul dupa 15 februarie 2010 este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionari. Astfel daca cereti in 15 februarie 2010 pensie anticipata partiala si la acea data aveti stagiu de cotizare peste 38 ani, aceasta este redusa fata de pensia la limita de varsta cu 6 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1