Subiect "pensie limita varsta in conditii handicap" Deschis de lucia la data: 12/10/2008 9:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita varsta in conditii handicap
Scris de: lucia la data: 12/10/2008 9:33am
Gen: F
Data nasterii: 10.08.1962
Stagiul de cotizare: 27 ani (2008)
Alte date: handicap gr.II
Intrebare:Am handicap congenital, lucrez din 1981 in aceste conditii dar nu am solicitat decat in anul 2005 expertizarea si eliberarea certificatului de persoana cu handicap.
1. Carei institutii ma adresez mai intai, CEMPH sau CJ Pensii in vederea solicitarii iesirii la pensie limita de varsta in conditii de handicap (in aug.2012)?
2.Se va putea mentiona in certificat data dobandirii handicapului,
eu nemaiavand actele medicale doveditoare din 1962/1963, decat cele mai recente??!
Va multumesc pentru efortul depus in sprijinul nostru.
Cu consideratie
Re: pensie limita varsta in conditii handicap
Scris de: la pensie la data: 12/10/2008 2:22pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru lucru in conditii de handicap preexistent, in 10 august 2022 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In legea pensiilor nu exista handicap gr II ci :handicap grav, handicap accentuat si handicap mediu. Ultima categorie de handicap mediu preexistent acorda o reducerea varstei de pensionare cu 10 ani in conditiile in care aveti stagiul de cotizare de 30 ani.
Certificarea faptului ca handicapul dv este preexistent angajarii nu o poate face decat Comisia de Expertiza si nu o putem aprecia noi .
Noi credem ca mai intai trebuie sa obtineti aceasta certificare si apoi sa va adresati Casei de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1