Subiect "varsta iesirii la pensie" Deschis de dulgheru ionica la data: 12/12/2008 7:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta iesirii la pensie
Scris de: dulgheru ionica la data: 12/12/2008 7:12am
]Gen:F
Data nasterii:31 AUGUST 1960
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:7 ani si 10 luni grupa I de munca si 10 ani si 4 luni grupa a II a de munca conform legislatiei de pana in 2001
Intrebare:la ce varsta ma pot pensiona
Re: varsta iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 12/12/2008 7:55am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 31 august 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de gr I se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de gr II se acorda un spor de vechime de 2 an si 6 luni
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 situatia poate fi incadrata in 2 variante :
Varianta 1
Daca stagiul de grupa I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile art 20 (1) a) fie prin legea 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale intre 6 si 8 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiu de 10 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie de 2 ani.
Cumuland cele doua reduceri puteti iesi la pensie la limita de varsta in 31 august 2015 si o reducere a stagiului complet de cotizare cu 3 ani.
Varianta 2
Daca atat stagiul de gr I cat si cel de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” pentru un stagiu total de 18 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 4 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 31 august 2016.
Pentru a afla cum a fost echivalat stagiul de gr I va adresati angajatorului la care se afla acest loc de munca.
Toate reducerile de la ambele variante se acorda cu conditia sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare pe care il realizati prin adaugarea la stagiul de cotizare a sporurilor de vechime pentru grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1