Subiect "vechime" Deschis de chisiu emilia la data: 12/15/2008 1:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime
Scris de: chisiu emilia la data: 12/15/2008 1:13pm
Gen:
Data nasterii: 15 aprilie 1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: m-am retras din activitate conf.legii 1 din 1970,art.9,litera K (pt.cresterea si ingrijirea copilului......),acesti ani o sa fie vechime in munca? Am reformulat intrebarea,sper sa fiu mai corecta Multumesc
Re: vechime
Scris de: la pensie la data: 12/15/2008 2:54pm
Parerea noastra este ca art 9 din legea 1/1970 nu se refera la faptul ca aceasta perioada se considera vechime in munca daca nu ati lucrat si cotizat ci daca reveneati in aceiasi intreprindere beneficiati de aceleasi drepturi cu ale salariatilor care se angajau in intreprindere prin transfer.
Aceste avantaje printre care sporul de vechime au fost aplicate conform codului muncii si acestei legi pana in 1 martie 2003 cand a fost modificat codul muncii si a fost abrogata aceasta lege eliminandu-se diferenta intre vechimea neintrerupta care se acorda la plecarea prin transfer si vechimea intrerupta care se acorda la plecarea prin demisie. Aceasta diferentiere avea scopul de a descuraja desfacerea contractului de munca prin demisie.
In concluzie consideram ca acesti ani daca au fost anteriori lui martie 2003 si nu ati primit indemnizatie pentru crestere copil nu sunt considerati vechime sau stagiu de cotizare.
Re: vechime
Scris de: chisiu emilia la data: 12/16/2008 11:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: va multumesc mult pt raspunsuri
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1