Subiect "Punctaj studii superioare" Deschis de Istrate Iuliana la data: 12/16/2008 5:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj studii superioare
Scris de: Istrate Iuliana la data: 12/16/2008 5:09am
Gen:F
Data nasterii:28.04.1957
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Incep prin a va multumi pentru raspunsul D-voastre. Va multumesc si pentru observatie. La vremea respectiva, in termenii in care m-am adresat se vorbea despre grupa I de munca. Ma rog, nu are nici o importanta. Am trecut si alte date ca sa completez rubrica respectiva. Altceva nu inteleg eu din raspunsul D-voastre.De ce punctajul acumulat se imparte la 30 si nu la 26,2 atat cat era stagiul complet de cotizare la data iesirii mele la pensie(aprilie 2007)?
Va multumesc anticipat si pentru acest raspuns, si va doresc multa putere de munca pentru a ajuta cat mai multi cetateni.
Cu drag,
Iuliana 16.12.2008
Re: Punctaj studii superioare
Scris de: la pensie la data: 12/16/2008 5:08am
Conform prevederilor legii 19/2000 punctajul mediu al pensiei la limita de varsta se calculeaza cu stagiul complet de cotizare. Acesta impreuna cu varsta standard de pensionare pana in decembrie 2014 sunt variabile si se determina din anexa 3 in functie de data nasterii.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 28 aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Dv ati iesit la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul in gr I de munca. Articolul 167^1 conform caruia ati iesit la pensie va acorda numai reducerea varstei standard nu si a stagiului complet deoarece la data pensionarii aveati depasit stagiul complet de 30 ani.
Stagiul complet de cotizare mai mic din data iesirii dv la pensie era pentru femeile care ieseau in acea luna la varsta standard de pensionare fara reducere adica cele nascute in martie 1949.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1