Subiect "calcul pensie limita de varsta" Deschis de liana la data: 12/18/2008 11:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie limita de varsta
Scris de: liana la data: 12/18/2008 11:32am
Gen:
Data nasterii:04.09.1940
Stagiul de cotizare:50 ani
Alte date:
Intrebare:pana in anul 2001 la calculul pensiei in afara de sal.+spor de vechime s-au mai adaugat si alte sume cum ar fi: ore suplimentare, procent de realizare, sume co neefectuat si altele.
toate acestea au constituit baza din care s-a salculat CAS-ul. la calculul pensiei se vor lua in considerare?
Re: calcul pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/18/2008 1:11pm
Inainte de 2001 s-a platit contributie pentru pensie suplimentara nu CAS si s-a platit pentru salariul de baza si pentru sporurile cu caracter permanent nu pentru sumele variabile sau ocazionale, cum ati exemplificat dv. Acestea nu intra in calculul punctajului pensiei.
Verificati daca pentru aceste sume ati platit din gresala contributie pentru pensie suplimentara.
Re: calcul pensie limita de varsta
Scris de: liana la data: 12/18/2008 2:29pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am verificat si contributia a fost retinuta din toate: sal.+spor + alte sume
Si daca a fost retinuta si virata nu se ia in calcul?
Contributia a fost virata in intregime si la timp.
A fost oare o eroare de calcul?
Am verificat anii 1991-2001
Alte sume au aparut in anul 1998 si 1999 luna de luna.
Re: calcul pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/19/2008 5:26am
Noi am precizat care sunt prevederile legale si cum procedeaza Casa de Pensii. Nu putem face referire la o anumita suma inainte de 2001, dar daca aceasta nu a avut caracter permanent adica sa fie egala pe cateva luni este posibil sa fie retinut gresit contributia pentru ea si sa nu intre in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1