Subiect "pensie" Deschis de dan panzaru la data: 12/20/2008 7:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: dan panzaru la data: 12/20/2008 7:07am
Gen: masculin
Data nasterii: 04 martie 1953
Stagiul de cotizare:29ani si 11 luni
Alte date: mentionez ca 12 si 11 luni am lucrat in romania, 17 ani in america
Intrebare:daca acesti ani se cumuleaza si pot sa ies la pensie anticipata?
multumesc anticipat
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/20/2008 8:40am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 4 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Recunoasterea stagiilor de cotizare din alta tara si cumularea lor cu cele cotizate in Romania se face numai in cazul tarilor cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale in acest sens. Intre tarile cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale se numara tarile din UE.
Din pacate pana in prezent nu am gasit pe site-ul Casei Nationale de Pensii (CNPAS) ca Romania sa aiba astfel de acorduri si nici ca se duc tratative in acest sens. Dar pana la iesirea dv la pensie este posibil sa se incheie un astfel de acord
Gasiti mai multe informatii la adresa : http://www.cnpas.org/portal/media
la “Pensionari cu domiciliul in strainatate” si “Acorduri bilaterale”
Pensie anticipata nu se poate obtine deoarece in cazul dv la varsta de 60 ani se pune conditia sa aveti stagiul de cotizare de 45 ani (stagiul complet + 10 ani) dar se poate obtine pensie anticipata partiala tot la varsta de 60 ani daca aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani dar aceasta este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un anumit procent.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1