Subiect "ITERES PERSONAL" Deschis de VOLOSENIUC TOADER la data: 12/20/2008 9:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ITERES PERSONAL
Scris de: VOLOSENIUC TOADER la data: 12/20/2008 9:04am
Gen:
Data nasterii:09 02 1963
Stagiul de cotizare:27
Alte date:
Intrebare:Exista vre-o difenta dintre munca din minerit de suprafata (grupa 1-a) si modificarea legii (226/2006 grupa speciala).
Mentionez ca posed 2 ani subteran,22cariera miniera,1 1/2stagiul militar,restul somaj.
Cu aceasta vechime la ce varsta pot iesi la pensie cu legea existenta
Re: ITERES PERSONAL
Scris de: la pensie la data: 12/21/2008 7:53am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 09 februarie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I au fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa I au fost echivalate in noile grupe astfel:
- “conditii speciale” conform art 20 (1) "a" pentru lucru in minerit cu mai mult de 50% in subteran sau conform legii 226/2006 pentru locurile de munca prevazute in anexa acestei legi.
-“conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000 in care au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 locurile de munca de gr I care nu se incadreaza in categoria de mai sus si in totalitate locurile de munca de gr II din vechea lege.
Reducerile de varsta acordate de noua lege sunt diferite in functie de incadrarea in grupele de munca in noua lege. Incadrarea in conditii speciale este mai avantajoasa.
Deoarece nu stim cum sunt incadrate in noua lege locurilor de munca in care ati lucrat va rugam sa va interesati la intreprinderea cum se incadreaza locurile de de munca si daca ni le transmiteti va calculam reducerea varstei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1