Subiect "varsta pensionare, calcul pensie" Deschis de TELESCU CONSTANTIN la data: 12/21/2008 5:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta pensionare, calcul pensie
Scris de: TELESCU CONSTANTIN la data: 12/21/2008 5:16am
Gen: Masculin
Data nasterii:22.06.1950
Stagiul de cotizare: 41 ani
Alte date:10 ani grupa II
Intrebare:
- la ce varsta se poate iesi la pensie anticipata?
- daca mai sunt in somaj 1 an de zile, se poate intra in pensie anticipata dupa terminarea somajului? Se penalizeaza din aceasta cauza?
Re: varsta pensionare, calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/21/2008 7:14am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupa de munca, in 22 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul de 10 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 2 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 63 ani, adica in 22 iunie 2013. Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani pe care il depasiti.
Pentru stagiul de 10 ani de gr a II a vi se acorda un spor de vechime de 2 ani si 6 luni.
Puteti cere pensie anticipata dupa 22 iunie 2010 daca atunci veti avea stagiul de cotizare mai mare de 45 ani. La stagiul de cotizare se adauga perioada lucrata, sporul de 2 ani si 6 luni pentru grupa de munca, intreaga perioada de somaj daca nu ati avut salarii compensatorii, si perioada de armata. Daca toate acestea insumeaza 45 ani la data de mai sus puteti cere pensie anticipata care nu este penalizata fata de pensia la limita de varsta. Daca pe perioada somajului primiti salarii compensatorii perioada de somaj se calculeaza partial la stagiu, cca jumatate.
Daca in 22 iunie 2010 aveti stagiu de cotizare mai mic de 45 ani atunci puteti cere pensie anticipata partiala care desi se penalizeaza fata de pensia la limita de varsta in cazul dv penalizarea va fi foarte mica deoarece aveti un stagiu de cotizare mare si in plus din cei 5 ani de anticipare pentru cei 2 ani reducere pentru grupa de munca nu se calculeaza penalizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1