Subiect "Cum se calculeaza pensia la cei care au lucrat in grupa a doua de munca" Deschis de franga florica la data: 12/21/2008 8:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum se calculeaza pensia la cei care au lucrat in grupa a doua de munca
Scris de: franga florica la data: 12/21/2008 8:30am
Gen:
Data nasterii:07 02 7945
Stagiul de cotizare:30 ani o luna si 8 zile in grupa a doua de munca
Alte date:4 ani o luna si 27 zile in grupa a 3 a
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza pensia la cei care au gupa a doua de munca la mine pensia s-a calculat impartindu-se la 30 de ani era normal sa se imparta la 25 de ani deoarece am lucrat in grupa a doua de munca . Nu inteleg de ce nu s-a respectat legea 19 art 180 al.5.1 care prevede ca punctajul mediu nu poate fi mai mic decit cel stabilit in 2001.
Re: Cum se calculeaza pensia la cei care au lucrat in grupa a doua de munca
Scris de: la pensie la data: 12/21/2008 9:39am
Nu putem sa facem o analiza exacta a situatiel dv deoarece ne lipsesc datele necesare. Cele date de dv sunt incomplete si anume:
-Data de iesire la pensie
-Cand a fost calculat punctajul de pensie cu stagiul complet de cotizare 30 ani.
-Nu ati precizat genul masculin sau feminin lasandu-ne sa aprecim genul dupa un prenume care poate fi si de femeie si de barbat.
Totusi vom face cateva precizari.
Grupa a II a de munca a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa“conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000 si aceasta nu acorda reducerea stagiului complet de cotizare.
Deci daca ati iesit la pensie inainte de aprilie 2001 conform legii 3/1977 si vi s-a recalculat pensia conform OU 4/2005 impartirea punctajului total este facuta corect cu 30 ani daca sunteti barbat si la 25 daca sunteti femeie.
Prevederile art 180 al 5 .1 se refera la recorelarile facute inainte de 2005 si nu la recalcularea din 2005.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1