Subiect "Iesire la pensie anticipata/ la cerere" Deschis de Natalia la data: 12/24/2008 10:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Iesire la pensie anticipata/ la cerere
Scris de: Natalia la data: 12/24/2008 10:36am
Gen: F
Data nasterii: 22.01.1959
Stagiul de cotizare: 26 ani
Alte date: 17 ani grupa a II a
Intrebare: Cand pot iesi la pensie la cerere? Dar la limita de varsta? Multumesc
Re: Iesire la pensie anticipata/ la cerere
Scris de: la pensie la data: 12/24/2008 2:07pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupa de munca, in 22 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II au fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa“conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul intre 16 si 18 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 3 ani si 6 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni, adica in 22 iulie 2015.
Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 ani pe care il depasiti cu ajutorul sporului de vechime de 4 ani si 3 luni care vi se acorda pentru stagiul de gr a II a.
Pensie anticipata partiala aveti dreptul in 22 ianuarie 2014 avand si stagiul complet de cotizare indeplinit.
Pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionari. Pentru perioada de 3 ani si 6 luni reducere a varstei de pensionare pentru stagiul in gr a II a nu se calculeaza penalizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1