Subiect "pensionare anticipata partiala" Deschis de ana hiriza la data: 12/25/2008 4:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partiala
Scris de: ana hiriza la data: 12/25/2008 4:08pm
Gen:F
Data nasterii:22 sept 1954
Stagiul de cotizare:23 ani
Alte date:4 ani curs de zi universitar, este aceasta perioada considerata stagiu asimilat de cotizare?
Intrebare:am dreptul sa aplic pentru pensionare partiala anticipata ?
ce inseamna stagiu minim de cotizare de 10 ani?
pot sa mai cotizez acum retroactiv?
am domiciliul in strainatate din 2000.
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 12/26/2008 6:38am
Stagiul pentru cursuri universitare este considerat stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare cu conditia ca aceste cursuri universitare sa fie facute la zi si sa fie absolvite. Dovada absolvirii cursurilor poate fi facuta prin copie de pe diploma sau adeverinta iar perioada poate fi dovedita prin diploma, foaie matricola sau adeverinta.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 22 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de 14 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. Stagiul minim de 14 ani si 8 luni inseamna ca la data de iesire la pensie la limita de varsta se pune conditia sa aveti acest stagiu minim de cotizare, conditie pe care o indepliniti.
Pensie anticipata partiala puteti cere in 22 iulie 2009, cu reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani, daca ati avea stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni depasit.
Pentru completarea stagiului de cotizare nu puteti incheia retroactiv Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii.
Daca aveti domiciliul intr-o tara cu care Romania are incheiat accord de reciprocitate (ex. tarile din UE), si ati cotizat pentru pensie in acea tara, poate fi luat in considerare stagiul cotizat in strainatate numai ca stagiu pentru deschiderea dreptului de pensie anticipata in Romania.
Referitor la cotizarea in strainatate si acorduri bilaterale gasiti mai multe informatii la adresa : http://www.cnpas.org/portal/media la “Pensionari cu domiciliul in strainatate” si “Acorduri bilaterale”
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: Ana Hiriza la data: 01/24/2009 3:15pm
Gen:female
Data nasterii:1954/09/22
Stagiul de cotizare:23 ani
Alte date:universitate curs de zi
Intrebare:
Locuiesc in Canada din 2000 am aflat acum ca
Legea nr. 217/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 94/1992 privind organizarea si functionarea Curtii de Conturi aduce ceva nou referitor la persoanele care au lucrat la curtea de Conturi. Personal am lucrat din 1993 nov 13 pana in 1997 sept 15. Ar fi ceva care ar influenta sau mai bine zis ar aduce ceva sperante in dosarul meu de pensionare anticipata?
plata retroactiva nu se poate face ? cu penalizarile de rigoare eventual.
De asemenea as dori sa mai intreb daca vreau sa incep sa platesc cotizatie acum care este suma minima si cat ar fi contributia anuala?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/27/2009 3:39am
Nu cunoastem legea 217/2008 si nu am gasit-o pe site-urile uzuale asa ca nu putem sa ne pronuntam in ce masura va afecteaza.
Am raspuns anterior la intrebarea privind faptul ca nu se poate plati retroactiv.
Cotizatia de care vorbiti dv este de fapt o contribute care se plateste lunar pe baza unui contract de asigurare sociala. Acest contract se incheie cu Casa de Pensii pentru un venit lunar minim de ¼ din salariul mediu pe economie luat in calcul la bugetul anual pe anul in curs. Pentru acest venit minim se plateste o contributie de asigurari sociale (CAS) la o cota ce se stabileste prin Bugetul asigurarilor de stat pe acelasi an.
Din pacate pe anul 2009 din cauza schimbarii guvernului in urma alegerilor parlamentare nu a fost elaborat nici Bugetul anual nici Bugetul asigurarilor sociale. Dar putem aproxima aceste date astfel:
-Salariul mediu lunar pe economie la 1693 lei, acesta fiind anuntat in presa ca ar fi cel propus prin proiectul de Buget pe anul 2009 care va intra in dezbatere in parlament. Deci ¼ din 1693 = 423 lei.
-CAS-ul il putem utiliza pe cel din 2008 care presupunem ca nu se va modifica si care este de 28%.
Deci contribuutia lunara pentru contractul de asigurare sociala va fi de cca 119 lei sau 1428 lei pe an.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1