Subiect "NEDUMERIRE CALCUL PENSIE" Deschis de anton viruca la data: 12/26/2008 11:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
NEDUMERIRE CALCUL PENSIE
Scris de: anton viruca la data: 12/26/2008 11:12am
Gen:F
Data nasterii:19.09.1953
Stagiul de cotizare:36 ANI
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,

Doresc sa ma ajutati in descifrarea urmoatoarei ecuatii:
sunt nascuta in 19.09.1953,am introdus veniturile din cartea de munca in programul de calcul pensie,si iata ce am obtinut:
luni introduse:427
punctaj total 4878.448891
punctaj pensie 168.22238
punct pensie 697.50
estimare pensie:117336 ron!
Mentionez ca lucrez din 18.09.1973,si intentionez sa ies la pensie anticipata in 30 martie 2009(aceasta este perioada introdusa).De asemenea va comunic ca in cartea de munca sunt inscrise sporuruile separat(media lunara),pe care le-am introdus in program,desi acesta ma avertizeaza ca incepind cu luna luna septembrie 1992,sporurile sunt incluse in salariul din cartea de munca.La care sporuri se refera?

Puteti sa-mi spuneti si mie ce pensie voi avea dupa data de 1 aprilie 2009(conform datelor de mai sus)?

Multumesc pentru ajutor.
Re: NEDUMERIRE CALCUL PENSIE
Scris de: la pensie la data: 12/26/2008 12:55pm
Am verificat datele introduse de dv in programul de “Calcul Pensie” si avem urmatoarele observatii:
-In pagina cu date personale ati introdus bine datele.
- In paginile cu salarii cu mici exceptii ati ales codul gresit. In coloana de cod pentru salariul dv lunar introdus trebuie sa alegeti codul “L” . Codul “O” ales de dv este pentru salariul orar. Alegand acest cod programul recalculeaza salariul lunar inmultind salariul introdus cu numarul de ore lucratoare pe luna.
-Nu ati introdus sporul de vechime. Modul de determinare al acestuia este explicat pe forum la “Sporul de vechime". Programul Casei de Pensii calculeaza automat acest spor iar in programul nostru trebuie introdus de dv. Pentru a va ajuta am determinat noi sporul dv de vechime care trebuie introdus in coloana “Spor %”
Perioada sept.1978-aug.1983 3%
Perioada sept.1993-aug.1988 9%
Perioada sept.1988-mart.1992 12%
-Legislatia in vigoare in aprilie 1992 prevedea ca dupa aceasta data in cifra trecuta in carnetul de munca la rubrica “Salariul de baza lunar” sa fie incluse pe langa salariul tarifar si alte sporuri obtinute ca : spor de vechime, spor pentru conditii de munca, spor toxicitate, spor conducere etc. Daca acestea nu sunt incluse in salariul din cartea de munca pot fi trecute separat in coloanele “Sporuri % sau fixe”
Daca vreti sa va pensionati din aprilie 2009 pensia se va numi anticipata partiala si calculul ei se face prin calculul pensiei la limita de varsta prin eliminarea erorilor de mai sus (Nu modificati data de iesire la pensie la limita de varsta din program care este corecta 19 martie 2013)
Pensia anticipate partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 19 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani.
In cazul dv pentru 48 luni de anticipare si depasirea stagiului complet de cotizare cu peste 6 ani pensia calculata cu programul de pe site-ul nostru o veti diminua cu cu 9,60%si veti obtine pensia anticipata partiala din aprilie 2009.
Daca terminati calculul inainte de 1 ianuarie 2009 verificati calculul dupa aceasta data deoarece speram ca sa fie modificata valoarea punctului de pensie.
Re: NEDUMERIRE CALCUL PENSIE
Scris de: anton viruca la data: 12/26/2008 4:28pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Sunteti extraordinari!Nu ma asteptam sa primesc un raspuns atit de rapid.Am corectat datele respective,si am ajuns la un rezultat ceva mai apropiat de realitate.Va multumesc din suflet si va doresc sarbatori fericite si LA MULTI ANI!
Cu stima,
Veronica
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1