Subiect "pensia anticipata partiala cu penalizare" Deschis de Florea Gigel la data: 12/27/2008 7:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: Florea Gigel la data: 12/27/2008 7:27am
Gen:M
Data nasterii:23.04.1953
Stagiul de cotizare:35
Alte date:27 ani 2 luni grupa 2, 2 luni grupa 1
Intrebare:la ce varsta ma pot pensiona partial cu penalizare si cu ce penalizare ?
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 12/27/2008 7:49am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupa de munca, in 23 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II au fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa“conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul intre 26 si 28 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 6 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani, adica in 23 aprilie 2012.
Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani pe care il depasiti cu ajutorul sporului de vechime de 6 ani si 9 luni care vi se acorda pentru stagiul de gr a II a.
Pensie anticipata sau anticipata partiala puteti cere in 23 aprilie 2013, cu reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani, avand stagiul complet de cotizare depasit.
Deoarece aceasta data este ulterioara celei in care puteti iesi la pensie la limita de varsta ( cele doua reduceri nu se cumuleaza) nu veti putea lua in calcul iesirea la pensie anticipata sau anticipata partiala .
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: Florea Gigel la data: 12/27/2008 8:00am
Gen:M
Data nasterii:23.04.1953
Stagiul de cotizare:35 ani din care
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pt raspunsul dvs prompt.
Am insa o nelamurire: Pot beneficia de pensie anticipata partiala in anul 2009 ( sau in ce an )? si care este procentul de penalizare?
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 12/27/2008 8:28am
Daca cititi cu atentie raspunsul anterior veti vedea ca am raspuns la aceasta intrebare.
Nu aveti dreptul in 2009 la pensie anticipata partiala ci in anul 2013 dar beneficiind de reducerea varstei standard de pensionare pentru grupa de munca cu 6 ani, mai mare de 5 ani cat se reduce varsta in cazul pensiei anticipate partiale, aveti dreptul la pensie la limita de varsta inainte de pensie anticipata partiala.
Acesta este unul din paradoxurile legii pensiilor in cazul dv.
Cei care beneficiaza sau nu de reducerea varstei de pensie pentru grupa de munca pot cere pensie anticipata partiala cu o reducere a varstei standard de pensionare de maxim 5 ani ( dv aveti varsta standard de pensionare de 65 ani).
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: Iancu Ilie la data: 12/27/2008 9:42am
Gen:M
Data nasterii:20.04.1953
Stagiul de cotizare:36 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Referitor la subiectul de mai sus, as dori sa imi spuneti si mie in ce an pot sa ma pensionez anticipat avand in vedere ca am o cotizatie de 36 ani si 2 luni vechime din care 27 de ani am lucrat in conditii deosebite de munca.Puteti sa imi recomandati asociatii sau directii unde ma pot adresa pt o buna consiliere privind pensionarea?
Mentionez ca in curand voi intra in somaj si din aceasta cauza sunt foarte interesat sa ies anticipat la pensie.

Multumesc
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 12/27/2008 10:29am
Pentru Iancu Ilie
Avand in vedere ca situatia dv difera de cazul anterior cu mici amanunte raspunsul va fi diferit cu putin.
Aveti dreptul la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare (65 ani) cu 6 ani pentru stagiul de lucru in conditii deosebite adica in 20 aprilie 2012.
Pensie anticipata nu puteti cere decat cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare de 65 ani in cazul dv adica in 20 aprilie 2013, care nu mai este avantajoasa avand in vedrere ca puteti iesi la pensie la limita de varsta cu un an inainte.
Scopul site-ului nostru nu este sa va indreptam spre alte asociatii ci sa va informam. Nimeni nu va poate sfatui sa actionati pentru a iesi la pensie anticipata partiala anterior datei precizate de noi decat daca se schimba prevederile legislative din domeniul pensiilor.
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: LUPU AUREL la data: 07/30/2009 6:04am
Gen:M
Data nasterii:05.06.1951
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:CE PENALIZARE SE APLICA
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 08/01/2009 3:22am
Pentru Lupu Aurel
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 05 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 05 iunie 2016 adica dupa 05 iunie 2011, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Astfel daca cereti aceasta pensie in 5 iunie 2011 si veti mai lucra pana atunci si veti avea stagiu de cotizare de 41 ani, atunci diminuarea va fi de 12 % iar daca nu veti mai lucra si ramaneti cu stagiul de cotizare de 39 ani diminuarea va fi de 18 %.
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: Ganea emilia la data: 01/11/2010 5:12am
Gen:Feminin
Data nasterii:08.03.1955
Stagiul de cotizare:28ani si 8 luni
Alte date:3ani grupa a II a de munca
Intrebare:Cand pot iesi la pensie anticipata partiala cu penalizare?
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 01/28/2010 6:41am
Pentru Ganea Emilia
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 08 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de munca in gr II mai mic de 5 ani nu se acorda vechime suplimentara iar pentru stagiul in aceasta grupa mai mic de 6 ani nu se acorda reducerea varstei de pensionare.
Pentru a cere pensie anticipata partiala trebuie sa indepliniti doua conditii: sa aveti varsta peste 55 ani si stagiu de cotizare minim 30 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 1 luna si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 08 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 08 aprilie 2010 cand indepliniti si conditia de stagiu de cotizare minim 30 ani si 1 luna.
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: Viorica Boghiu la data: 01/28/2010 6:42am
Gen:feminin
Data nasterii:07.01.1956
Stagiul de cotizare:26 ani si 11 luni
Alte date:grupa II 7ani 5 luni
Intrebare:doresc sa stiu daca la implinirea varstei de 55 ani pot iesi la pensie anticipata partiala cu penalizare daca nu voi avea stagiul de cotizare complet. Multumesc.
Re: pensia anticipata dupa grupa de munca
Scris de: Tipa Virginia la data: 02/10/2010 4:17pm
Gen:Feminin
Data nasterii:18.02.1956
Stagiul de cotizare:36 si 6 luni
Alte date:grupa a II-a 21 ani si 5 luni
Intrebare: La ce data ma pot pensiona tinand cont de cei 21 ani si 5 luni lucrati efectiv in grupa a II-a, din totalul de 36 ani si 6 luni?
Dar noua lege a lui "Boc", ma afecteaza?
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 02/16/2010 7:19am
Pentru Viorica Boghiu
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 07 ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul in gr II (inainte de 1 aprilie 2001) vi se acorda un spor de vechime de1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 28 ani si 8 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare intre 6 si 8 ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani, adica in 07 ianuarie 2015 daca indepliniti si conditia ca atunci sa aveti stagiul de cotizare minim 30 ani.
Pentru a cere pensie anticipata partiala trebuie sa indepliniti doua conditii: sa aveti varsta peste 55 ani si stagiu de cotizare minim 30 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 6 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 07 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni.
-Data de iesire la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 07 iulie 2015.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 07 iulie 2011 cand indepliniti si conditia de stagiu de cotizare minim 30 ani si 6 luni.
Re: pensia anticipata dupa grupa de munca
Scris de: Tipa Virginia la data: 02/16/2010 7:20am
Gen:Feminin
Data nasterii:18.02.1956
Stagiul de cotizare:36 si 6 luni
Alte date:grupa a II-a 21 ani si 5 luni
Intrebare: La ce data ma pot pensiona tinand cont de cei 21 ani si 5 luni lucrati efectiv in grupa a II-a, din totalul de 36 ani si 6 luni?
Dar noua lege a lui "Boc", ma afecteaza?
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 02/16/2010 7:21am
Pentru Tipa Virginia
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiilor si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 18 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in in gr II vi se acorda un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 41 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu intre 20 si 22 ani in aceasta grupa beneficiti de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteati pensiona la limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni adica in 16 august 2011 indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa fie peste 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata (nediminuata ) in 18 februarie 2011
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus se amana cu 6 luni si devin :
- Data de iesire la pensie fara reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca in 18 august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni.
- Datele de iesire la pensie cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca in 18 februarie 2012.
- Data de iesire la pensie anticipata in 18 august 2011
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: Viorica Boghiu la data: 02/16/2010 7:21am
Va multumesc foarte mult pentru raspuns si va doresc multa sanatate.
Mai am o nedumerire.Varsta standard de iesire la pensie si stagiul complet de cotizare trebuiesc indeplinite in mod esalonat.Atunci , conform actualei legi a pensiilor,in anul 2011 in ianuarie cand implinesc 55 de ani stagiul complet de cotizare nu este de 28 ani?
Multumesc.
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 02/16/2010 7:38am
Pentru Viorica Boghiu
Conform actualei legi a pensiilor cat si a noii legi calculul varstei standard de pensionare cat si a stagiului complet de cotizare se face in functie de data nasterii nu de data de iesire la pensie si acestea sunt aceleasi numai pentru cei care ies la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare.
Deci inca odata va confirmam ca dv conform datei de nastere si a actualei legi a pensiilor aveti varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani iar conform noii legi a pensiilor aveti varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni indiferent cand iesiti la pensie si cu ce pensie.
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: Boghiu Viorica la data: 02/16/2010 12:45pm
Va multumesc.
Cand pot iesi la pensie
Scris de: Preda Ion la data: 06/11/2012 1:57am
24 ani grupa I
7 ani grupa III
Nascut pe 30 noiembrie 1962
Cand pot iesi la pensie?
Re: pensia anticipata partiala cu penalizare
Scris de: la pensie la data: 06/12/2012 4:51am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 30 noiembrie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 24 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 12 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 12 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani adica in 30 noiembrie 2015.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 30 mai 2022.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1