Subiect "Doua locuri de munca in paralel" Deschis de Iancu Catalin la data: 12/27/2008 1:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Doua locuri de munca in paralel
Scris de: Iancu Catalin la data: 12/27/2008 1:59pm
Gen:M
Data nasterii:08.02.1955
Stagiul de cotizare:32
Alte date:grupa 1 de munca
Intrebare: Buna ziua! Tatal meu a lucrat in paralel la combinat dar si la fostul CAP timp de 9 ani. Pentru cei 9 ani lucrati la CAP nu i s-a adaugat nimic, nici vechime nici puncte. A iesit la pensie in 2005 conform art. 167 din legea 19/2000 dar a mai lucrat inca 2 ani dupa aceea. Intrebarea mea este nu ar trebui sa ia pensie si pentru cei 9 ani lucrati la CAP? Daca da ce e de facut!
Multumesc pentru ajutor si pentru ca aveti un site cu atatea informatii corecte si la zi!
Re: Doua locuri de munca in paralel
Scris de: la pensie la data: 12/27/2008 4:05pm
Nu ati precizat daca tatal dv a intreprins ceva pentru a valorifica perioada lucrata la CAP. Corect este sa nu beneficieze de vechime pentruca in acelasi timp a beneficiat de vechimea de cotizare de la combinat. De altfel mai multa vechime nu aduce niciun avantaj. In schimb ar trebui sa beneficieze de un punctaj suplimentar pentru perioada lucrata la CAP. Calculul punctajului suplimentar se face astfel: Normele lucrate la CAP inainte de anul 1992 sunt consemnate intr-un carnet care trebuie dus la Casa de Pensii cerand ca aceasta sa transforme normele lucrate in ani utili si sa recalculeze pensia cu valorificarea acestei perioade. Pentru fiecare an util se acorda 0,57255 puncte.
Deasemeni si pentru cei doi ani lucrati dupa iesirea la pensie are dreptul sa ceara recalcularea pensiei cu valorificarea perioadei lucrate dupa pensionare.
Re: Doua locuri de munca in paralel
Scris de: Iancu Catalin la data: 12/28/2008 5:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

imi puteti explica ce inseamna :"Nu ati precizat daca tatal dv a intreprins ceva pentru a valorifica perioada lucrata la CAP"? Daca este adevarat acest lucru mai are dreptul la puntajul suplimentar?

Multumesc mult de ajutor si Sarbatori Fericite!
Re: Doua locuri de munca in paralel
Scris de: la pensie la data: 12/28/2008 8:01am
Prin expresia “a intreprins ceva pentru a valorifica perioada lucrata la CAP” am vrut sa stim daca pana in prezent a prezentat carnetul cu normele lucrate la CAP si au fost echivalate cu “ani utili”, deoarece nu cunoastem un caz similar care a lucrat simultan si pe baza de contract si la CAP si am dori sa stim rezultatul cererii tatalui dv pentru a putea fi de ajutor si altora care se afla in situatii similare. Dreptul de a valorifica anumite drepturi nu se prescrie si el se da din data depunerii cererii de recalculare la Casa de Pensii”
Sarbatori fericite si succes la recalculare.
Re: Doua locuri de munca in paralel
Scris de: Iancu Catalin la data: 12/28/2008 11:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: tatal meu a prezentat carnetul cu normele lucrate la CAP in 2005 cand a iesit la pensie insa nu au fost echivalati cu “ani utili” cei de la casa de pensii motivand ca ani de munca la CAP s-au suprapus cu cei de la combinat! In acest caz stiti vreo lege care sa ma ajute in aceasta situatie?

Multumesc
Re: Doua locuri de munca in paralel
Scris de: la pensie la data: 12/29/2008 8:23am
Situatia tatalui dv este atipica desi foarte multi membri cooperatori au lucrat simultan si la CAP si prin contract de munca in numeroasele combinate aflate in apropierea locuintelor unde se deplasau cu mijloace de transport puse la dispozitie de catre aceste combinate.
Trebuie facuta distinctie intre faptul ca in acest caz nu se cere recunoasterea stagiului lucrat ca vechime in munca ci se cere ca punctajul datorat pentru munca depusa la CAP sa fie adaugata la punctajul realizat prin lucru la combinat.
Noi credem ca in acest caz prevederea din lege care se refera la aceasta situatie este:
Legea 19/2000 art 170 alin (2) „Pentru perioadele anterioare intrarii in vigoare a prezentei legi, in care o persoana a fost asigurata simultan la sistemul de asigurari sociale si pensii pentru agricultori si la sistemul de asigurari sociale de stat, la stabilirea punctajului se cumuleaza veniturile asigurate din perioadele respective”.
Deasemeni credem ca nu trebuie sa insistati prin interventie la Casa de Pensii ci prin inceperea unei actiuni in justitie care este scutita de taxe. Instanta care se ocupa cu aceste actiuni este Tribunalul Judetean sau de sector dupa care urmeaza Curtea de Apel.
Re: Doua locuri de munca in paralel
Scris de: Iancu Catalin la data: 12/30/2008 2:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc frumos!
O sa va tin la curent cu ce rezolvam dar cred ca o sa dureze!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1