Subiect "pensie anticipata" Deschis de ana hiriza la data: 12/31/2008 3:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: ana hiriza la data: 12/31/2008 3:27pm
Gen:feminin
Data nasterii:22 Sept 1954
Stagiul de cotizare:23 ani
Alte date:
Intrebare:va multumesc enorm de mult pentru raspunsul profesional pe care l-am primit. As dori sa va mai intreb daca cu canada exista conventie si daca exista ceva oportuniti de a aplica pentru pensie partiala anticipata in conditiile in care aici am cotizat pentru pensie din 2001 si in prezent; si ce anume trebuie sa fac pentru a mi se trece in cartea de munca stagiul de facultate ( cursuri de zi 1973-1977).
Va doresc Un An Nou cu sanatate si prosperitate.

Cu deosebit respect ,
Ana Hiriza
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/01/2009 11:15am
Din pacate nu am gasit Canada pe lista, de pe site-ul CNPAS, cu tarile in afara UE cu care Romania are acorduri de reciprocitate si nici pe site-ul Ambasadei Romaniei la Ottawa
http://ottawa.mae.ro Romania-Canada/Cadru juridic/Acorduri in alte domenii.
In acest caz nu vad nici o oportunitate pentru a cere pensie anticipata partiala. Aceasta dupa parerea noastra nu va impiedica sa cereti precizari direct la ambasada Romaniei la Ottawa privind incheierea unei “Conventii de reciprocitate in domeniul asigurarilor sociale”.
Stagiul pentru cursuri universitare asa cum am raspuns anterior este considerat stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare cu conditia ca aceste cursuri universitare sa fie facute la zi si sa fie absolvite. Pentru a face dovada absolvirii cursurilor nu trebuie trecut stagiu in carnetul de munca ci poate fi dovedita prin diploma sau adeverinta de la institutia la care ati absolvit cursurile iar perioada poate fi dovedita prin diploma si foaie matricola sau adeverinta.
In ceiace priveste Carnetul de munca trebuie sa va semnalam urmatoarele:
Casa Nationala de Pensii a initiat actiunea de preluarea de pe carnetele de munca a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat in sistemul public de pensionare anterior datei de 1 aprilie 2001, in acest sens emitand Hotararea 1768/2005 in care s-au fixat date limita de predare spre scanare a carnetelor de munca si penalizari pentru nerespectarea datei. Deoarece aceasta actiune nu a putut fi finalizata la data prevazuta din diverse cauze s-au fixat noi date limita si renuntare la penalizari.
In prezent exista urmatoarele prevederi:
Pana la 30 noiembrie 2009 trebuie sa prezentati carnetul de munca si o copie de pe actul de identitate din care sa rezulte codul numeric personal la una din Casele Judetene (sau de sector) de Pensii pentru preluarea datelor de pe aceste carnete de munca. Pana la data de 30 noiembrie 2010 sa se prezinte aceleasi acte pentru scanare. Deoarece in privinta scanarii mai exista unele lipsuri in asigurarea logisticii va sfatuim sa planificati aceste actiuni pe la mijlocul anului 2009 cand aveti sanse sa realizati concomitant ambele actiuni (preluarea datelor si scanarea carnetelor de munca)
Aceasta actiune poate fi facuta personal prin predarea actelor la Casa Judeteana de Pensii (CJP) sau prin imputernicirea prin procura speciala a unei terte persoane cu domiciliul in Romania care poate face predarea actelor la CJP de care apartine domiciliul sau. Procura poate fi eliberata de Ambasada Romaniei la Ottawa sau unul din Consulatele Romaniei in Canada.
Va multumim pentru urari si va dorim si noi "Un an bun"
Re: pensie anticipata
Scris de: kumausz eva elisabeta la data: 01/02/2009 1:38am
Gen:feminin
Data nasterii:27 04 1954
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:pensie anticipata
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/02/2009 2:09am
Pentru Kumausz Eva Elisabeta
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 27 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata puteti cere cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare la varsta de 54 ani si 9 luni adica in 27 ianuarie 2009.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Puteti cere pensie anticipata oricand in cei 5 ani pana la pensia la limita de varsta. Cu cat o cereti mai tarziu cu atat procentul de diminuare scade. Daca cereti in 27 ianuarie 2009 la o anticipare de 60 luni si o depasire cu 5 ani a stagiului complet de cotizare procentul de reducere al pensiei va fi de 15%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1