Subiect "pensie pe caz de boala" Deschis de syl la data: 01/01/2009 11:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pe caz de boala
Scris de: syl la data: 01/01/2009 11:09am
Gen:feminin
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:15ani
Alte date:gradul 3
Intrebare:cuantumul pensiei lunare(valoarea)
Re: pensie pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 01/01/2009 2:49pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta din anul 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensia de invaliditate la fel cu celelalte feluri de pensii se calculeaza asemanator si depinde de salariile realizate in perioada lucrata. Necunoscandu-le nu putem sa va spunem pensia dv.
Pentru aceste cazuri am postat pe site un program care sa va ajute sa va calculati singura pensia introducand salariile realizate. Desi programul este conceput pentru calculul pensiei la limita de varsta cu anumite corectii puteti sa calculati si pensia de invaliditate. Daca va hotarati sa-l folositi dupa introducerea salariilor in program ne cereti ajutorul si va ajutam.
Nu stim cand ati iesit la pensie de invaliditate dar dupa datele prezentate rezulta ca la acea data nu aveati stagiul complet de cotizare de 30 ani si in acest caz in anul 2016 cand aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta este posibil ca aceasta sa fie mai mica decat pensia de invaliditate pe care o aveti . In consecinta va sfatuim ca inainte de a face cerere de trecere la pensie la limita de varsta sa cereti ajutorul cuiva care poate sa va calculeze aceasta pensie si sa va sfatuiasca sa optati pentru pensia mai avantajoasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1