Subiect "calcul pensie anticipata" Deschis de tomitza la data: 01/04/2009 8:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata
Scris de: tomitza la data: 01/04/2009 8:49am
Gen:M
Data nasterii:11 aprilie1949
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:data deschiderii cartii de munca 5 mai 1965; 11 ani grupa a II a In momentul de fata am 790 ron pe cartea de munca.
Intrebare:Calcul pensiei anticipate in cazul iesirii anului acesta la pensie si cam ce valoare ar avea aceasta pensie.
Re: calcul pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/04/2009 9:29am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupa de munca, in 11 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II au fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa“conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul intre 10 si 12 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 2 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani si 9 luni, adica dupa 11 ianuarie 2012.
Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani pe care il depasiti.
Pentru grupa de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Daca ati satisfacut stagiul militar acesta se considera stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare.
Daca prin cumularea stagiului de cotizare, a sporului de vechime pentru gr II de munca si stagiul militar insumati un stagiu mai mare de 44 ani si 6 luni aveti dreptul la pensie anticipata din 11 ianuarie 2009 fara penalizare fata de pensia la limita de varsta.
Daca nu aveti stagiu militar si cu stagiul de cotizare si sporul pentru gr II de munca insumati un stagiu de 43 ani si 9 luni atunci tot din 11 ianuarie 2009 aveti dreptul la pensie anticipata partiala cu penalizare mica de cca 2% fata de pensia la limita de varsta.
Valoarea pensiei nu o putem aprecia deoarece ea depinde de salariile si sporurile avute pe toata perioada lucrata. Daca aveti aceste date puteti sa calculati pensia la limita de varsta accesand programul “Calcul pensie” de pe site-ul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1