Subiect "cumulul pensiei cu salariul în sistemul public" Deschis de nica andreea-septimia la data: 01/05/2009 2:54pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumulul pensiei cu salariul în sistemul public
Scris de: nica andreea-septimia la data: 01/05/2009 2:54pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua. conform noi ordonante de urgenta de la sfarsitul anului 2008 se interzice cumulul pensiei cu salariul în sistemul public.tatal meu este pensionar , dar in paralel este angajat ca si cantaret bisericesc, la o biserica ortodoxa, si nu stie daca aceasta ordonata il afecteaza si in ce mod sau ce trebuie sa faca si cat timp are la dispozitie? in plus, inca nu am gasit continutul ordonantei si ea a fost publicata in monitorul oficial?
va multumesc
Re: cumulul pensiei cu salariul în sistemul public
Scris de: la pensie la data: 01/06/2009 6:25am
Nu cunoastem nici noi aceasta Ordonanta de Urgenta si asteptam sa fie accesibila pe internet. Parerea noastra este ca aceasta Ordonanta de Urgenta nu are scopul salvarii bugetul de stat prin interzicerea cumulului pensiei celor ca tatal dv sau a asistentilor maternali care muncesc cinstit pentru un surplus la pensie ci pentru alte categorii de salariati care cumuleaza pensia cu salariul de unde i-a venit si al doilea nume de “Ordonanta generalilor”.
Noi credem ca tatal dv trebuie sa stea linistit si daca prin absurd ordonanta in prevederile ei il va afecta va fi anuntat de catre angajator.
Re: cumulul pensiei cu salariul în sistemul public
Scris de: nica andreea-septimia la data: 01/08/2009 7:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumesc mult pt raspuns. asteptam sa vedem ce se intampla. macar daca s+ar stabili un plafon asa cum a fost si in cazul indemnizatiilor pt. mame, pt unii se poate pt altii nu.
asta e romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1