Subiect "Legea nr 128 din 1997" Deschis de Elekes Erzsébet la data: 01/06/2009 6:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Legea nr 128 din 1997
Scris de: Elekes Erzsébet la data: 01/06/2009 6:44am
Gen:F
Data nasterii:14-11-1950
Stagiul de cotizare:32 ani ca profesoara
Alte date:studii universitare 4 ani
Intrebare:As dori sa stiu daca se aplica Legea 128 din 1997 art 127/3 privind Statutul personalului didactic si in cazul acelor profesori care nu si-au desfasurat intreaga activitate in Romania? Respectiv am lucrat in Romania 13,5 ani, iar in Ungaria 18,5 ani ca profesoara. Pot cere pensionarea cu trei ani inaintea virstei standard de pensionare?
Re: Legea nr 128 din 1997
Scris de: la pensie la data: 01/07/2009 7:05am
In aceasta privinta Romania a adoptat “Regulamentul Consiliului (CEE) 1408/71 pentru aplicarea sistemelor de securitate socială angajaţilor, lucrătorilor independenţi şi membrilor lor de familie are ca scop principal evitarea pierderii drepturilor de securitate socială ale lucrătorilor migranţi care se deplasează în interiorul Uniunii Europene”
Conform acestui regulament sunt recunoscute stagiile efectuate in strainatate numai ca stagiu pentru deschiderea dreptului la pensie la limita de varsta nu si pentru calculul punctajului pensiei cum este si cazul dv.
In tarile din UE cum este Ungariei cetatenii romani care au cotizat in doua sau mai multe tari din UE pot sa cumuleze pensile din tarile in care au lucrat adresandu-se in tara de domiciliu (Romania sau Ungaria ) la cei care se ocupa cu administrarea fondurilor de pensii, cu cerere de deschidere a dreptului de pensie prezentand si actele necesare. Aceasta organizatie prin schimb de corespondente cu organizatiile din tarile respective (in Romania Casa Nationala de Pensii, CNPAS) calculeaza separate pensile si transmit celeilalte parti informatiile necesare in vederea cumularii drepturilor de pensie.
Puteti actiona si separat in Romania si in Ungaria pentru calculul separat al pensiei.
Pentru pensia in Romania conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 iunie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 2 luni si stagiul minim de 12 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Dat fiind cele de mai sus puteti sa va deschideti dreptul la pensie la limita de varsta in Romania in iunie 2009 fara reducerea varstei standard de pensionare conform legii 128/1997 si fara a mai prezenta acte autentificate pentru stagiul din Ungaria avand stagiul minim lucrat in Romania. Daca studiile universitare le-ati facut in Romania, la zi, pentru luarea in calcul a acestui stagiu este suficient sa prezentati Diploma si foaia matricola sau o adeverinta eliberata de institutia de invatamant absolvita.
Depunerea dosarului in Romania se poate face personal sau printr-o persoana din Romania imputernicita printr-o procura speciala.
Re: Legea nr 128 din 1997
Scris de: Elekes Erzsébet la data: 01/07/2009 11:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumiri pentru raspunsul prompt,dar tot nu sint lamurita privind intrebarea pusa:daca un profesor isi cere pensionarea cu 3 ani inaintea varstei standard de pensionare, aceasta va fi pensie partiala anticipata sau pensie de varsta?
Re: Legea nr 128 din 1997
Scris de: la pensie la data: 01/07/2009 3:15pm
Pensia la cerere pentru lucratorii din invatamant conform art 127 alin (3) din legea 128/1997 este pensie la limita de varsta care se face cu reducerea cu 3 ani a varstei standard de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1