Subiect "pensie invaliditate" Deschis de liviu dumitrescu la data: 01/06/2009 7:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: liviu dumitrescu la data: 01/06/2009 7:44am
Gen:m
Data nasterii:15.01.57
Stagiul de cotizare:32, cu armata
Alte date:12 ani grupa I,18 ani gr.II
Intrebare:cum se calculeaza pensia de invaliditate (gradul III)si cum se calculeaza punctul de pensie (de ex.pe anul 2006 am avut media de 1.89).Daca ma pensionez cu gradul III de invaliditate ce pensie am si ce pierd mai tarziu?
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/07/2009 8:47am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupele de munca, in 15 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu intelegem clar situatia dv. Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.Daca ati lucrat 30 ani inainte de 2001 si ati satisfacut si stagiul militar inseamna ca nu aveti stagiu dupa 2001 ceeace este contrazis de afirmatia dv privind punctajul pe anul 2006. Daca va intelegeam situatia reala a stagiului dv de cotizare va puteam explica modul de calcul pe exemplul dv, in caz contrar va explicam la modul general.
Punctajele lunare si anuale pe perioada cotizata se calculeaza identic atat pentru pensia la limita de varsta cat si la pensia de invaliditate indiferent de grad.Adica punctajul lunar se calculeaza prin impartirea castigului lunar la salariul mediu pe economie. Iar punctajul anual se calculeaza adunand punctajele lunare dintr-un an calendaristic si suma o impartim la 12.
Diferenta intre cele doua pensii este numai la calculul punctajului mediu al pensiei.
La pensia de invaliditate punctajul mediu se calculeaza prin impartirea sumei punctajelor anuale (pe toata perioada cotizata) la stagiul de cotizare in momentul pensionarii (la acest stagiul se adauga si sporurile pentru grupele de munca) daca acest stagiu este mai mic decat stagiul complet de cotizare. Daca stagiul de cotizare inclusiv sporurile pentru grupele de munca depaseste stagiul complet de cotizare (cum credem ca este cazul dv) in calcul se foloseste stagiul complet de cotizare.
La pensia la limita de varsta punctajul mediu se calculeaza prin impartirea sumei punctajelor anuale (pe toata perioada cotizata) la stagiul complet de cotizare.
Nu putem sa precizam ce pensie ati avea daca optati pentru pensia de invaliditate deoarece nu cunoastem suma punctajelor anuale pe perioada cotizata.
De pierdut nu pierdeti decat in cazul cand daca ati lucra ati obtine un castig mai mare si implicit un punctaj mai mare la pensia la limita de varsta.
Re: pensie invaliditate
Scris de: liviu dumitrescu la data: 01/08/2009 4:29am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:grupele de munca I si II le am pana in 2001.De atunci lucrez fara grupe de munca.Ideea e ca am primit acasa o scrisoare prin care mi se comunica pnctajul pe care vi l-am spus.Nu stiu sa va explic ce fel de punctaj este.Scrie ca e anual si atat.De fapt, eu v-am comunicat media anuala a punctajului.
Un alt punct de care vreau sa ma leg este acela ca,la vechimea de 32 de ani efectiv lucrati mi se adauga 10 ani reiesiti din grupele de munca.La ce folosesc acesti ani?Cu ce ma ajuta pe mine daca nu se iau in calcul la varsta de pensionare?
Daca nu am fost facut inteles,va rog sa-mi scrieti un e-mail si va trimit toate datele datailat. Va multumesc foarte mult!
Cu respect,
Liviu Dumitrescu
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/08/2009 9:32am
Nici acum nu ati clarificat situatia stagiului de cotizare dupa 2001 dar nu mai insistam si va vom raspunde punctual la intrebarile dv.
Scrisoarea primita de la Casa de Pensii este scrisoarea de confirmare a punctajului anual realizat de dv in anul 2006. Aceste scrisori de confirmare sunt obligatorii dupa 2001 conform legii pensiilor 19/2000 si ati mai primit si alte scrisori asemanatoare pentru anii dupa 2001.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de gr I se acorda un spor de vechime de 6 ani.
Pentru stagiul de gr II se acorda un spor de vechime de 4 ani si 6 luni.
Aceste sporuri de vechime pentru grupele de munca ajuta unii pensionari sa depaseasca anumite limite ale stagiului complet de cotizare care ii ajuta sa beneficieze de pensie anticipata sau pensie anticipata partiala. Pe dv va ajuta mai putin , adica va ajuta sa depasiti stagiul complet de cotizare de pe acum, care era conditie la data iesirii la pensie.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 in privinta reducerii varstei standard de pensionare, situatia dv poate fi incadrata in 2 variante :
Varianta 1
1.Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv intre 10 ani si 12 ani si 6 luni in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet cu 4 ani.
Pentru stagiul de 18 ani in gr a II a care a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite se acorda reducerea varstei de pensionare cu 4 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere a varstei de pensionare cu 8 ani si stagiul complet de cotizare cu 4 ani si pensionarea la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani adica in 15 ianuarie 2014
Pentru reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul in conditii deosebite se cere un stagiu de cotizare mai mare de 35 ani pe care il realizati cu ajutorul sporurilor de vechime pentru grupele de munca.
2.Daca atat locul de munca de gr I cat si cel de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 atunci pentru stagiul cumulat de 30 ani de conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 15 ianuarie 2015.
Si in acest caz se cere indeplinirea stagiului complet de cotizare pe care il realizati in modul explicat mai sus.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Re: pensie invaliditate
Scris de: liviu dumitrescu la data: 01/08/2009 10:55am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Imi cer mii de scuze.Am fost dus de val si am facut o confuzie flagranta:Ani lucrati in grupa a II-a sunt 8 ani si 5 luni.Va rog mult sa ma scuzati!
Re: pensie invaliditate
Scris de: liviu dumitrescu la data: 01/08/2009 11:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:revin cu date complete.
Ani lucrati in gr.I: 12 ani si 6luni
Ani lucrati in grupa II: 9 ani 5 luni 24 de zile
Din 2001 nu mai sunt grupe in Doljchim.Unitatea nu a echivalat grupele de munca in "speciale" si "deosebite".Au ramas asa cum sunt acum.
Imi cer mii de scuze pentru precipitarea cu care v-am scris.
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/08/2009 11:51am
In speranta ca nu veti mai modifica datele raspunsul este:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupele de munca, in 15 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Atat locul de munca de gr I cat si cel de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 atunci pentru stagiul cumulat intre 20 si 22 ani de conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 15 iulie 2017.
Sporul de vechime pentru grupele de munca este de 8 ani si 3 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata la varsta de 60 ani in 15 ianuarie 2017 daca la acea data aveti stagiul de cotizare (inclusiv sporul de vechime pentru grupele de munca) de 45 ani .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1