Subiect "Calculul pensiei de invaliditate" Deschis de Livadaru Iosif la data: 01/08/2009 12:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul pensiei de invaliditate
Scris de: Livadaru Iosif la data: 01/08/2009 12:00am
Gen:M
Data nasterii:02.02.1950
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:Studii superioare cursuri de zi
Intrebare:Am incercat sa fac un calcul sa vad care este cuantumul pensiei de invaliditate gr.3. Nu pot sa introduc datele. Rog daca se poate sa imi transmiteti care sunt pasii pentru acces.
Sunt in perioada premergatoare pensionariisi doresc sa fac un calcul. Multumesc pentru intelegere.
Re: Calculul pensiei de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/08/2009 6:16am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 2 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Accesul in programul de “Calcul pensie” se face astfel:
Cei care nu au mai folosit programul mai intai trebuie sa se inregistreze prin apasarea pe Cont nou si Inregistrare si numai dupa ce s-au inregistrat si vor sa reintre in program se logheaza. Pentru a va ajuta va dam procedura de inregistrare pe pasi:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. In cazul cand se vrea calcularea pensiei anticipate sau anticipate partiale nu trebuie completate perioadele asimilate ( facultate, stagiul militar sau pensie de invaliditate). Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare.
Daca stagiul dv de cotizare la care adaugati perioada cursurilor universitare absolvite depaseste 35 ani este suficiet ca la pagina de intrare cu date personale in caseta cu “Data de iesire lapensie la limita de varsta” sa treceti 02 2015 si programul va indica valoarea pensiei de invaliditate daca ati introdus salariile castigate pana la data de iesire la pensie de invaliditate.
Daca suma stagiilor nu depaseste 35 ani retineti numai Punctajul total pe care il impartiti cu suma stagiilor si obtineti punctajul mediu al pensiei pe care il inmultiti cu valoarea punctului de pensie si obtineti valoarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1