Subiect "pensie anticipata" Deschis de CALOEANU VASILE la data: 01/08/2009 5:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: CALOEANU VASILE la data: 01/08/2009 5:29am
Gen:M
Data nasterii:11.04.1950
Stagiul de cotizare:37 ani,3 luni
Alte date:11 ani grupa 2
Intrebare:cand ma pot pensiona anticipat ? Multumesc ?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/08/2009 7:07am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupa de munca, in 11aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II au fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa“conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul intre 10 si 12 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 2 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 63 ani, adica in 11aprilie 2013.
Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani pe care il depasiti.
Pentru stagiul de 11 ani de gr a II a vi se acorda un spor de vechime de 2 ani si 9 luni.
Pensie anticipata partiala aveti dreptul cu diminuarea varstei standard de pensionare cu 5 ani adica dupa varsta 60 ani avand stagiul complet de cotizare indeplinit adica in 11aprilie 2010. Cele doua reduceri nu se pot cumula putand sa beneficiati de reducerea cea mai mare pentru pensie anticipata partiala.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul dv pentru reducerea varstei standard de pensionare pentru grupa de munca de 24 luni nu se calculeaza reducerea pensiei astfel ca reducerea va fi mica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1