Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de dumitrescu florica la data: 01/08/2009 11:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: dumitrescu florica la data: 01/08/2009 11:33am
Gen:f
Data nasterii:14.07.1957
Stagiul de cotizare:31 ani si 8 luni
Alte date:gr.I:5 ani si 3 luni;gr.II:14 ani si 7 luni
Intrebare:la ce varsta pot iesi la pensie?Ce pierd daca ies la pensie de invaliditate de gr.III?
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/08/2009 12:17pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 14 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Atat locul de munca de gr I cat si cel de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 atunci pentru stagiul cumulat intre 18 si 20 ani de conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 14 iulie 2013.
Sporul de vechime pentru grupele de munca este de 6 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata la varsta de 55 ani in 14 iulie 2012 daca la acea data aveti stagiul de cotizare (inclusiv sporul de vechime pentru grupele de munca) de 40 ani .
Noi in cazul pensiei de invaliditate nu credem ca este de ales intre a cere sau nu, dar daca aveti de ales puteti pierde un salariu care ar putea sa fie mai mare decat pensia de invaliditate si implicit cotributia la punctajul pensiei la limita de varsta ar fi mai mare, daca nu este asa atunci aveti de castigat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1