Subiect "calcul pensie de invaliditate" Deschis de dan marcusiu la data: 01/09/2009 3:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie de invaliditate
Scris de: dan marcusiu la data: 01/09/2009 3:20am
Gen: B
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date: 16 luni stagiu militar, 3 ani subingineri zi IPB
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca stagiul asimilat imi mareste sau micsoreaza pensia de invaliditate grad 2. Nu cumva obtin o pensie mai mare fara facultate, cu 3 ani de stagiu potential?
Va multumesc!
Re: calcul pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/09/2009 4:56am
Punctajul pensiei de invaliditate se calculeaza prin impartirea sumei punctajelor anuale pe perioada de cotizare la stagiul de cotizare dar nu mai mult de stagiul complet de cotizare. In cazul celor care la data pensionarii cu pensie de invaliditate au un stagiu de cotizare mai mic de stagiul complet de cotizare luarea in calcul a stagiilor asimilate pentru cursuri universitare si pentru stagiu militar au urmatoarea influenta.
Influenta pozitiva prin faptul ca pe perioada acestor stagii se ia in calcul salariul minim pe economie (daca aceste stagii sunt anterioare lui aprilie 2001).
Influenta negativa prin cresterea stagiului folosit la impartirea punctajelor anuale.
Deobicei influenta negativa este mai mare deoarece media salariilor obtinute pe perioada stagiului de cotizare este mai mare decat salariul minim pe economie.
Dar dupa cate stim noi nu se poate opta deoarece Casa de Pensii cere la dosarul de pensie de invaliditate actele doveditoare pentru stagiile asimilate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1