Subiect "Pensie anticipata pe caz de boala. Rezident in Spania" Deschis de Mircea Slatulescu la data: 01/28/2013 1:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata pe caz de boala. Rezident in Spania
Scris de: Mircea Slatulescu la data: 01/28/2013 1:09pm
Gen:M
Data nasterii:14/07/1962
Stagiul de cotizare:1989-1998
Alte date:
Intrebare:Unde pot solicita un certificat din care sa ateste stagiul de cotizatie si gradul, pentru a mi se calcula pensia avand in vedere ca mi-am pierdut cartea de munca de mai bine de 10 ani. Am lucrat in Spania 2 ani dar cu acte am cotizat la serviciul de asigurari sociale doar 8 luni. Am avut un episod de epilepsie in 2003, si de-atunci s-a declansat boala. In Romania am lucrat la Uzina de autoturisme OLTCIT, care s-a desfiintat, iar datele de pe cartea de munca nu au fost "scanate " de CASA de Pensii prin noul program REVISAL? Unde ma pot adresa solicitand un certificat cu stagiul meu de contribitie la casa de pensii.Mentionez ca un raspuns al casei de Pensii Dolj mi-a fost trimis, dar unde mi se cerea sa depun adeverinte de la unitatile pe unde am lucrat, untate-OLTCIT care s-a desfiintat. Va multumesc
Re: Pensie anticipata pe caz de boala. Rezident in Spania
Scris de: la pensie la data: 01/29/2013 7:16am
Din pacate nu cunoastem nici noi o solutie care sa va dea posibilitatea sa obtineti un astfel de certificat.
Singura solutie este sa va reconstituiti stagiile de cotizare prin obtinerea unor adeverinte pentru stagiile de cotizare de la fiecare angajator la care ati lucrat inainte de aprilie 2001.
Chiar daca angajatorii la care ati lucrat au incetat activitatea arhiva de personal a acestora a fost preluata de alte institutii care le administreaza si care au obligatia sa va elibereze adeverinte pentru stagiul de cotizare. Dificultatea consta in a gasi unde se afla aceste arhive de personal.
Daca aveti perioade lucrate in tara dupa 01 aprilie 2001 nu este nevoie sa prezentati adeverinte la Casa de pensii pentruca aceste perioade se afla in arhiva electronica a Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1