Subiect "calcul vechime si punctaj" Deschis de ANDRONIC TINCA la data: 01/14/2009 6:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul vechime si punctaj
Scris de: ANDRONIC TINCA la data: 01/14/2009 6:09am
Gen: F
Data nasterii:12.11.1963
Stagiul de cotizare:26 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:data la care indeplinesc conditiile de varsta
Re: calcul vechime si punctaj
Scris de: Eveline la data: 01/14/2009 6:19am
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2023 luna Noiembrie la virsta standard de pensionare de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 30 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2018 luna Noiembrie la virsta de 55 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 40 ani.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2018 luna Noiembrie la virsta de 55 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 30 ani.*
Re: calcul vechime si punctaj
Scris de: la pensie la data: 01/14/2009 6:55am
Ne bucuram sa constatam ca un alt vizitator raspunde corect din doua motive: unul pentru faptul ca sunt vizitatori care folosesc corect posibilitatile site-ului nostru si doi pentru faptul ca abia acum denumirea de forum este justificata.
Nu mai avem nimic de adaugat la raspunsul de mai sus.
Re: calcul vechime si punctaj
Scris de: Tomele Victor la data: 01/14/2009 1:33pm
Gen:masculin
Data nasterii:14.10.1964
Stagiul de cotizare:20 de ani de minerit, 16 luni stagiul militar si 22 de luni beneficiar al ordonantei 8/2003
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie si cum se calculeaza vechimea si punctajul?
Re: calcul vechime si punctaj
Scris de: la pensie la data: 01/27/2009 4:22am
Daca ati lucrat in minerit si ati lucrat cei 20 ani in subteran, cel putin 50 % din timpul de lucru, beneficiati de pensie la limita de varsta la varsta de 45 ani adica in 14 octombrie 2009.
Daca nu ati lucrat in subteran trebuie sa ne spuneti in ce grupe de munca ati lucrat in cei 20 ani.
Vechimea se calculeaza adaugarea la stagiul lucrat de 20 ani a urmatoarelor :
-Un spor de vechime de 6 luni pe fiecare an lucrat daca ati lucrat in grupa I de munca inainte de aprilie 2001
-Stagiul militar
-Circa o treime din perioada de ordonanta
Calculul punctajului este mai complicat si nu stim daca veti intelege din explicatia noastra succinta:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
In cazul stagiului militar se ia in calcul salariul minim pe economie.
In cazul ordonantei se ia in calcul cca jumatate din salariile compensatorii primite.
Re: calcul vechime si punctaj
Scris de: burlacu gheorghe la data: 07/31/2013 9:38am
Gen:M
Data nasterii:06.08.1951
Stagiul de cotizare:
- 24 ani grupa in 2 de munca in conditii grele de munca, conditii periculoase pentru transport de marfuri explozibile cu caracter permanent
- 2 ani si 11 luni in conditii normale
- 2 ani si una luna stagiul militar
Alte date:
Intrebare:cand are dreptul la pensie la limita de varsta(cu reducerea varstei datorita celor 24 de ani lucrati in conditii grele de munca)
Re: calcul vechime si punctaj
Scris de: la pensie la data: 08/09/2013 1:28am
Pentru Burlacu Gheorghe
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 06 august 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu putem sa facem calculul reducerii varstei de pensionare pentruca nu ati precizat grupa de munca in care a fost incadrat in cei 24 ani.
Grupele superioare de munca inainte de aprilie 2001 sunt grupa I si II iar incepand cu aprilie 2001 sunt conditii speciale si conditii deosebite.
Daca reveniti cu clarificari va vom face calculul.
Re: calcul vechime si punctaj
Scris de: la pensie la data: 08/10/2013 6:19am
Pentru Burlacu Gheorghe
Am revenit noi lund in calcul stagiul de 24 ani in grupa II de munca
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 06 august 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 24 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 35 ani..
Pentru stagiul de 24 ani lucrat in gr II, echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1