Subiect "Dileme privind pensionarea" Deschis de Eveline la data: 01/14/2009 6:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Dileme privind pensionarea
Scris de: Eveline la data: 01/14/2009 6:11am
Gen: F
Data nasterii:01.02.1952
Stagiul de cotizare: 24 ani
Alte date: economist
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti ce pensie medie as putea avea daca am fost economist foarte multi ani in Romania ? Imi lipsesc 4 ani in Romania dar am lucrat 3 ani in Franta . Multumesc si felicitari pentru acest site. Eveline
Re: Dileme privind pensionarea
Scris de: la pensie la data: 01/14/2009 7:35am
Mai intai felicitari pentru raspunsul corect dat d-nei Andronic.
Vrem sa va facem cateva precizari:
Aveti dreptul la pensie la limita de varsta in Romania in februarie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 de ani avand stagiul de cotizare in Romania mai mare decat stagiul minim de 13 ani, fara a mai face uz de stagiul de cotizare din Franta.
Conditia de indeplinire a stagiului complet de cotizare de 28 ani este pusa numai daca doriti sa cereti pensie anticipata partiala pentru care aveti indeplinita conditia de varsta din februarie 2006 de la varsta de 54 de ani. Dar din pacate nu o veti putea cere decat la indeplinirea conditiei de stagiu complet de 28 ani (inclusiv cu ajutorul stagiului din Franta care fiind facut intr-o tara din UE este recunoscut numai ca stagiu). Ar mai fi o posibilitate daca ati facut cursuri universitare . Daca acestea au fost facute in Romania sunt luate in calcul si ca stagiu asimilat si la calculul punctajului pensiei, iar daca au fost facute in Franta este posibil sa fie recunoscute de Casa de Pensii ca stagiu.
Din pacate nu putem sa va apreciem pensia medie deoarece in Romania calculul pensiei se face diferit de cel din Franta,
Acest calcul, pe scurt, se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
Valoarea pensiei se calculeaza prin inmultirea punctajului mediu cu valoarea punctului de pensie (aceasta se afla pe pagina principala a site-ului).
Noi avem instalat un program “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala a site-ului unde se poate calcula pensia introducand datele necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1