Subiect "cand pot sa ies la pensie" Deschis de anghel florica la data: 01/15/2009 4:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ies la pensie
Scris de: anghel florica la data: 01/15/2009 4:30am
Gen:fData nasterii:16 iulie 1953
Stagiul de cotizare:25 de ani si 6 luni
Alte date:15 ani munca in grupa a doua,3 copii nascuti si crescuti,3 ani pensie de boala gradul 3.
Intrebare:in ce an pot iesi la pensie
Re: cand pot sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/15/2009 7:12am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 16 ianuarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de gr II se acorda un spor de vechime de 3 ani si 9 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiu intre 14 si 16 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 16 ianuarie 2010 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Dv indepliniti aceasta conditie avand si acum stagiul complet de cotizare depasit cu ajutorul sporului pentru grupa de munca si a stagiului cat ati avut pensie de invaliditate care se aduna la stagiu de cotizare.
Penntru 3 copii nascuti si crescuti ati putea beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 1 an insa aceasta reducere nu se cumuleaza cu cea pentru grupa de munca si aceasta fiind mai mare trebuie sa optati pentru ea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1