Subiect "cuantum pensie" Deschis de aura la data: 01/15/2009 9:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cuantum pensie
Scris de: aura la data: 01/15/2009 9:34am
Gen: B
Data nasterii:22 februarie 1949
Stagiul de cotizare:20
Alte date: cercetare
Intrebare: sotul meu a avut o contributie la pensie, cotizand 20 de ani. la ce varsta poate beneficia de pensie? cum se calculeaza cuantumul? multumesc anticipat.
Re: cuantum pensie
Scris de: la pensie la data: 01/15/2009 1:35pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 22 octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni si stagiul minim 14 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Calculul cuantumului pensiei se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului lunar avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
Valoarea pensiei se calculeaza prin inmultirea punctajului mediu cu valoarea punctului de pensie (aceasta se afla pe pagina principala a site-ului).
Noi avem instalat un program “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala a site-ului unde se poate calcula pensia introducand datele necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1