Subiect "va rog sa mi spune ti daca ma incadrez in pensia la limita de viirsta si ciit sunt penalizarile......va multumesc" Deschis de nedelcu georgeta la data: 01/15/2009 3:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
va rog sa mi spune ti daca ma incadrez in pensia la limita de viirsta si ciit sunt penalizarile......va multumesc
Scris de: nedelcu georgeta la data: 01/15/2009 3:11pm
Gen:nedelcu georgeta
Data nasterii:04 03 1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:se poate recalcula pensia la cerere daca nu sa primit nici un ban pana in prezent??
Re: va rog sa mi spune ti daca ma incadrez in pensia la limita de viirsta si ciit sunt penalizarile......va multumesc
Scris de: la pensie la data: 01/16/2009 3:14am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 04 iulie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni si stagiul minim de 13 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu cunoastem motivul pentru care cereti recalcularea pensiei anticipate partiale, aceasta recalculare se poate cere numai in cazul in care ati constatat o eroare in calcul si o puteti dovedi.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Necunoscand nici data cand ati iesit la pensie anticipata partiala si nici stagiul de cotizare in data cand v-ati pensionat nu putem sa va calculam penalizarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1