Subiect "dovada certificarii stagiului de cotizare" Deschis de ALEX SARBU la data: 01/16/2009 8:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dovada certificarii stagiului de cotizare
Scris de: ALEX SARBU la data: 01/16/2009 8:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: DOVADA CERTIFICARII STAGIULUI DE COTIZARE ESTE IN CARNET MUNCA; ESTE NEVOIE DE UN DOCUMENT SEPARAT SI CINE IL FURNIZEAZA?
Re: dovada certificarii stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/16/2009 10:35am
Certificarea stagiului de cotizare se face astfel:
-Prin carnetul de munca
-Prin adeverinte eliberate de angajator daca stagiile (sau alte informatii necesare) nu sunt inscrise in carnetul de munca.
-Stagiul asimilat pentru cursuri universitare se certifica prin diploma si foaie matricola sau prin adeverinta eliberata de institutia absolvita.
-Stagiul militar se certifica prin livretul militar.
-Datele continute de carnetele de munca pentru stagiile inainte de aprilie 2001 trebuiau sa fie preluate de Casa de Pensii prin obligatia detinatorilor carnetelor de munca pana la sfarsitul lunii noiembrie 2008. Acest termen a fost prelungit cu un an.
-Datele privind stagiile si contributiile platite dupa aprilie 2001 au fost transmise electronic la Casa de Pensii si se afla in arhiva acesteea.
Re: dovada certificarii stagiului de cotizare
Scris de: Marius la data: 08/09/2017 11:54am
la pensie :
Certificarea stagiului de cotizare se face astfel:
-Prin carnetul de munca
-Prin adeverinte eliberate de angajator daca stagiile (sau alte informatii necesare) nu sunt inscrise in carnetul de munca.
-Stagiul asimilat pentru cursuri universitare se certifica prin diploma si foaie matricola sau prin adeverinta eliberata de institutia absolvita.
-Stagiul militar se certifica prin livretul militar.
-Datele continute de carnetele de munca pentru stagiile inainte de aprilie 2001 trebuiau sa fie preluate de Casa de Pensii prin obligatia detinatorilor carnetelor de munca pana la sfarsitul lunii noiembrie 2008. Acest termen a fost prelungit cu un an.
-Datele privind stagiile si contributiile platite dupa aprilie 2001 au fost transmise electronic la Casa de Pensii si se afla in arhiva acesteea.




Daca am pierdut Cartea de munca, cum pot accesa datele de dinainte de aprilie 2001?

Multumesc!
Re: dovada certificarii stagiului de cotizare
Scris de: la pensie la data: 08/10/2017 1:58am
Pentru Marius
Modul de rezolvare a situatiei dv depinde de data cand ati pierdut carnetul de munca.
Daca l-ati pierdut inainte de scanarea lui de catre Casa de pensii trebuie sa va adresati angajatorului (angajatorilor ) la care ati lucrat sau la detinatorii arhivei de personal a angajatorului care a incetat activitatea, cerand o adeverinta de stagiu de cotizare.
Daca l-ati pierdut dupa ce a fost scanat de catre Casa teritoriala de pensii cereti informatii la ghiseul acesteea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1