Subiect "calcul pensie" Deschis de Doina Popescu la data: 01/17/2009 2:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Doina Popescu la data: 01/17/2009 2:59am
Gen:
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:De ce nu se iau in calculul pensiei veniturile suplimentare la retributia tarifara de incadrare cu caracter permanent pt. care s-au retinut si virat la bugetul asigurarilor sociale de stat taxelesi impozitele conform prevederilor legale
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/17/2009 9:02am
Afirmatia dv este generala si gresita.
Dupa aprilie 2001 s-a platit CAS si se iau in calcul toate veniturile sub plafonul a 5 salarii medii pe economie iar din iulie 2007 a fost eliminat si acest plafon.
Pentru perioada inainte de aprilie 2001 sunt luate in calcul pe langa salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent. In aceste sporuri nu intra castigurile din accord global sau ore suplimentare care nu sunt considerate cu caracter permanent.
Daca va referiti la un anumit castig cu caracter permanent va rugam sa-l numiti pentru a putea sa-l analizam din punct de vedere al prevederilor legale.
Re: calcul pensie
Scris de: Doina Popescu la data: 01/21/2009 5:06am
Gen:
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:39ani
Alte date:
Intrebare:Cand m-am referit la venituri suplimentare era vorba ca am lucrat in acord global in doua institute de proiectare(IPIU siIPROMET).Am adeverintele care confirma perioadele lucrate cat si caracterul lor permanent cu respectarea legilor in vigoare.Cu stima,
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/22/2009 3:57am
Nu dorim sa pledam pe corectitudinea prevederilor legale anterioare lui aprilie 2001 privind eliminarea din calculul pensiei a castigurile in acord global dar trebuie sa avem in vedere prevederile legale si sa vi le indicam. Dovada ca aceste prevederi nu au fost corecte este ca dupa aprilie 2001 au fost eliminate.
Sporurile care intra in calculul punctajului pensiei si cele care nu se iau in calcul sunt specificate in Anexa la OU 4/2005 conform careea a fost facuta recalcularea pensiilor anterioare datei de 1 aprilie 2001, care la cap VI. Adeverinte prin care se dovedesc aceste sporuri este data o "Mentiune" cu urmatorul cuprins:
Mentiune: Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
_ formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
_ participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
_ premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
_ recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
_ diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
_ drepturile de autor;
_ drepturile platite potrivit dispoziţiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
_ al 13-lea salariu;
_ alte sporuri care nu au avut caracter permanent.

Opinia noastra este ca perceperea pentru acestea a cotributiei pentru pensie este gresala angajatorului si nu vedem cum ar putea fi corectata.
principiul contributivitatii
Scris de: CRISTEA constantin la data: 11/10/2010 7:18am
Gen:
Data nasterii:22/08/1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:am lucrat in proiectare in acord global
Intrebare:am lucrat in proiectare in acord globaliar din sumele primite s-au retinut cotele corespunzatoare ptr CAS.
DE LA INSTITUT AM LISTA CU SUMELE CUVENITE PTR. ACORD IN CARE SE SPACIFICA CA S-AU RETINUT COTELE CAS.
LA CALCUL PENSIE SE IAU IN CONSIDERARE ACESTE VENITURI?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/12/2010 3:16am
Pentru Cristea Constantin
Conform legii 49/1992 sumele obtinute prin formele de retributie in acord nu fac parte din baza de calcul a punctajului pensiei iar angajatorul nu trebuia sa plateasca contributie de asigurare sociala pentru acestea ci numai pentru salariul tarifar.
Daca angajatorul a platit contributie pentru pensie pentru sumele platite in acord si detineti aceste dovezi incercati sa obtineti o hotarare in justitie (la tribunal) pentru introducerea in calcul a acestor sume. Cunoastem un caz in care s-a obtinut aceasta insa nu cunoastem imprejurarile exacte in care s-a obtinut hotararea judecatoreasca.
sporuri cu caracter permanent
Scris de: Stefanescu la data: 11/29/2010 4:13am
Gen:
Data nasterii:1944
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:Spuneti-mi dvs. care mai e activitatea in regim permanent in tara asta. mai ales prin modificarile ce urmeaza sa apara in codul muncii. Inseamna ca oamenii chiar nu mai au dreptul deloc la pensie
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/30/2010 7:13am
Site-ul nostru si-a propus prin statut sa trateze mesajele numai din punct de vedere al prevederilor legale si dupa puterile noastre sa ajutam pe cei pe care au nevoie fara a face comentarii politice.
In acest caz nu avem niciun comentariu la observatia dv si va asteptam sa reveniti daca aveti nelamuriri in domeniul legislatiei pensiilor.
Re: calcul pensie
Scris de: lena la data: 07/11/2011 1:00pm
Gen:f
Data nasterii:14 mai 1944
Stagiul de cotizare:35 ani 6 luni
Alte date:
Intrebare:M-am pensionat cu stagiu complet de cotizare cu 1 iulie 1999.Cu data de 1 mai 1998 am fost trimisa in somaj, cu reduceri colective si am primit 12 salarii compensatorii, conform Contractului colectiv de munca.Pentru aceste salarii compensatorii Societatea ,la care am muncit peste 35 de ani,a virat CAS-ul.Va rog frumos sa imi spuneti daca conform adeverintei se iau in calcul la stabilirea punctajului pt. pensie.
Va multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/13/2011 3:33am
Pentru Lena.
Pensia dv a fost recalculata conform OU 4/2005 si la calculul ei au fost luate in calcul sporurile si drepturile consemnate in legile 57/1974 si 49/1992 unde salariile primite cu ocazia desfacerii contractului de munca nu au intrat in baza de calcul a pensiei.
In anexa la OU 4/2005 in baza careia vi s-a recalculat pensia se prevede textual :
“Mentiune : Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 01 aprilie 2001:
……
- drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca”.
Dupa data de 01 aprilie 2001 aceste drepturi au facut parte din baza de calcul a pensiei si au fost luate in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1