Subiect "pensie invaliditate" Deschis de Ion Alexandru la data: 01/19/2009 1:54pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: Ion Alexandru la data: 01/19/2009 1:54pm
Mai intai multumesc pentru raspunsul ce l-am primit si care mi-a fost de mare ajutor. O intrebare insa as mai avea, legata de pensionarea pe caz de boala a unei cunostinte care tocmai a primit decizia de pensionare. In urma calculelor rezulta o penzie de 540 lei, care este mentionata acolo. Intrebarea este, aceasta va fi pensia pe care persoana o va primi lunar? ( invaliditatea este de gr 2, cu revenire la 6 luni ptr examinare). Va multumim anticipat.
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/20/2009 6:31am
Ne bucura faptul ca am putut sa va fim de folos.
Pensia de invaliditate se primeste lunar la valoarea stabilita prin decizie atata timp cat se mentine starea de invaliditate prin decizia comisiei de expertiza in fata careia trebuie sa se prezinte periodic. Daca decizia comisiei este de modificarea gradului de invaliditate fie in gr 1 sau gr 3 pensia este recalculata prin introducerea in calcul a perioadei anterioare in pensie de invaliditate, deci pensia nu scade.
Pensia de invaliditate inceteaza numai daca decizia comisiei de expertiza este de incetarea starii de invaliditate sau cand pensionarul implineste varsta de iesire la pensie la limita de varsta (pensie normala).
La varsta de iesire la pensie la limita de varsta trebuie sa fie atent ca in anumite conditii aceasta poate fi mai mica decat cea de invaliditate si in acest caz poate opta pentru mentinerea pensiei de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1