Subiect "nr de ore lucrate pe zi influenteaza calculul vechimii?" Deschis de ALINA NICOLAE la data: 01/20/2009 3:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nr de ore lucrate pe zi influenteaza calculul vechimii?
Scris de: ALINA NICOLAE la data: 01/20/2009 3:00am
Gen:f
Data nasterii:18.12.1956
Stagiul de cotizare:30
Alte date:
Intrebare:Daca se modifica durata de lucru de la 8 ore la 6 ore/zi , va influenta anii de vechime ? 1 an vechime cu lucru de 8 ore/zi e la fel cu 1 an vechime cu 6 ore/zi?Daca incepand cu anul 2009 o sa lucrez cate 6 ore zi o sa pot iesi in decembrie 2011 anticipat partial?
Re: nr de ore lucrate pe zi influenteaza calculul vechimii?
Scris de: la pensie la data: 01/20/2009 7:11am
Trecerea de la un program de 8 ore pe zi la altul de 6 ore pe zi (mai ales daca acesta este program complet de lucru ) nu micsoreaza stagiul de cotizare acesta ramanand un an lucrat = un an stagiu.
Avand in vedere ca programul de 6 ore pe zi este stabilit pentru conditii grele de munca verificati daca aveti stagiu in grupe de munca ce va dau dreptul la reducerea varstei de pensionare.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 18 decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti beneficia de pensie anticipata partiala cu o perioada maxima de 5 ani inainte de 18 decembrie 2016 adica incepand cu 18 decembrie 2011. Avand indeplinit stagiul complet de cotizare de 30 ani aveti dreptul la pensie anticipata partiala si in cazul cand nu mai lucrati.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1