Subiect "iesirea la pensie" Deschis de Ionica Puscau la data: 01/23/2009 3:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesirea la pensie
Scris de: Ionica Puscau la data: 01/23/2009 3:43pm
Gen:masculin
Data nasterii:23.01.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:1979-1982 fac de mine la zi
1982-2004 am lucrat in minerit si metalurgie in gr. I de munca 20 de ani si 5 luni, locul de munca fiind echivalent cu conditii speciale
Din aprilie 2006 sunt in pensie de invaliditate.
Am solicitat casei de pensii iesirea la pensie la limita de varsta pe legea 19,art. 167 cu gr I si mi s-a spus ca nu am dreptul la aceasta varianta deoarece mi s-a calculat pensia de boala pe legea 226. Cand mi s-a solicitat actele pe legea 226 nu mi s-a spus ca optand pt aceasta varianta ies mai tarziu la pensie!
Intrebare:Cand am dreptul sa ies la pensie la limita de varsta?
Va rog sa ma indrumati ce sa fac si cui sa ma adresez acum!
Va multumesc
Re: iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/24/2009 11:47am
Dupa parerea noastra faceati o gresala daca ieseati la pensie la limita de varsta beneficiind de stagiul de gr I conform art 167^1 din legea 19/2000 deoarece:
-Daca ati beneficiat de echivalarea stagiului de gr I in conditii speciale conform legii 226/2006 inseamna ca la calculul punctajului pensiei de invaliditate a fost utilizat stagiu complet de cotizare redus (dupa calculele noastre cu 8 ani la 27 ani) si punctajul a iesit mai mare cu cca 30%.
-Pe perioada pana la pensia la limita de varsta aveti pensie de invaliditate.
-La randul ei pensia la limita de varsta calculata beneficiind de legea 226/2006 va fi mai mare cu cca 30 % decat pensia la limita de varsta obtinuta pe baza stagiului de gr I.

Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 23 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I (apreciat de noi la 18 ani, restul fiind de conditii speciale dupa aprilie 2001) beneficiati de un spor de vechime de 9 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru facultate si stagiul pentru pensie de invaliditate rezultand un stagiu total de cotizare peste 35 ani.
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale prin legea 226/2006 se cumuleaza un stagiu in conditii speciale de 20 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare la 57 ani si a stagiului complet la 27 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 23 ianuarie 2015.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1