Subiect "anii de facultate" Deschis de victor liviu la data: 01/25/2009 12:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anii de facultate
Scris de: victor liviu la data: 01/25/2009 12:30pm
Gen:
Data nasterii:19.12.1955
Stagiul de cotizare:din 14.08.1979
Alte date:handicap mediu din copilarie
Intrebare: Anii de facultate, 5 ani politehnica curs zi 1974-1979 se iau in considerare la stagiul de cotizare in cazul pensionarii cu 10 ani mai repede din cauza handicapului ? Cum ma ajuta faptul ca intre 08.1983-06.2007 am avut grupa I de lucru in metalurgie, in acelasi context ?
Re: anii de facultate
Scris de: la pensie la data: 01/26/2009 8:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere, fara reducerea de varsta pentru handicap sau grupa de munca, dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 19 decembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Anii de facultate sunt considerati stagiu asimilat si se adauga la stagiul de cotizare
In privinta stagiului de gr I ati facut o eroare si anume:
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa au fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Astfel dv aveti un stagiu de grI de 17 ani si 8 luni iar restul de 6 ani si 3 luni lucrati dupa aprilie 2001 sunt sau in conditii speciale sau in conditii deosebite.
Pentru stagiul de 17 ani de gr I se acorda un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care adaugat la stagiul dv de cotizare si cu stagiul asimilat pentru studii universitare de 5 ani depasiti stagiul complet de cotizare de 35 ani care este conditie pentru a beneficia de reducerea de varsta standard de pensionare pentru handicapul mediu pe care il aveti anterior angajarii.
Stagiile de grupa de munca va dau posibilitatea de reducere a varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare. Legea 19/2000 art 48^1 va da dreptul sa cumulati reducerea varstei de pensionare pentru handicap cu reducerile pentru stagiu in grupa de munca, dar din pacate face si anumite limitari ca aceste reduceri sa nu depaseasca anumite plafoane.
Reducerea varstei de pensionare si a stagiului de cotizare pentru stagiul in grupa de munca depinde cum au fost echivalate locurile ( locul) dv de munca atat inainte cat si dupa 1 aprile 2001 cu conditii speciale sau conditii deosebite. Pentru a afla aceasta va informati la angajatorul unde ati lucrat aceste stagii.
Sunt posible mai multe variante din care noi am calculat 2.
Varianta 1
Ambele stagii care insumeaza 23 ani si 11 luni au fost echivalate prin legea 226/206 cu grupa conditii speciale caz in care pentru stagiu dv in conditii speciale intre 22 ani si 6 luni si 25 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 9 ani .
Varianta 2
Ambele stagii care insumeaza 23 ani si 11 luni au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” caz in care pentru stagiu dv in conditii speciale intre 22 ani si 24 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani .
Asa cum am aratat mai sus existand anumite conditionari noi interpretam prevederile legii astfel:
Daca reducerea de grupa se face comform variantei 1 puteti iesi la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de 10 ani (19 decembrie 2010) data de starea de handicap mediu si reducerea stagiului complet de cotizare de 9 ani data de stagiul in conditii speciale.
Daca reducerea de grupa se face comform variantei 2 puteti iesi la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de 10 ani (19 decembrie 2010) data de starea de handicap mediu fara ca stagiul in conditii deosebite sa va ajute.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1