Subiect "INFORMATIE - SPOR TOXICITATE" Deschis de ZAHARIA CATALINA la data: 01/25/2009 2:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
INFORMATIE - SPOR TOXICITATE
Scris de: ZAHARIA CATALINA la data: 01/25/2009 2:50pm
Gen: F
Data nasterii:18.12.1974
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va rog sa ma ajutati cu o informatie.Lucrez intr-o intreprindere (sectie de productie ) unde se acorda spor de toxicitate de 10% -CCM.
Seful sectiei si gestionarul (adica eu )suntem singurele persoane care nu beneficiem de acest drept, restul angajatilor avand functii de operatori , mecanici , electricieni , motostivuitoristi .Va rog sa ma lamuriti daca este normal , deoarece eu imi desfasor activitatea intr-un birou care isi are sediul in incinta sectiei , iar in mare parte activitatea mi-o desfasor in sectie.


Va multumesc mult si astept un raspuns.

Cu stima ,
Zaharia Catalina
Re: INFORMATIE - SPOR TOXICITATE
Scris de: la pensie la data: 01/26/2009 8:40am
Aceste sporuri sunt acordate de conducerea societatii prin negociere cu sindicatele si trecute in contractul colectiv de munca. Necunoscand elementele care au dus la excluderea dv de la acest spor nu putem sa judecam corect situatia . Dar trebuie sa recunoastem ca sunt frecvente cazurile in care se judeca drepturile dupa faptul daca salariatul are un scaun inaintea unei mese numita birou sau daca acesta se afla intr-o camera numita tot birou si deci nu are drepturi nici la sporuri nici la grupa de munca.
Noi credem ca pentru a afla cat de corect este trebuie sa va adresati celor de la sindicat daca acestea apara drepturile membrilor de sindicat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1