Subiect "puncte pt. grupa 2.-a de munca" Deschis de Kupán Ghizela la data: 01/28/2009 1:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
puncte pt. grupa 2.-a de munca
Scris de: Kupán Ghizela la data: 01/28/2009 1:55pm
Gen:f
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:-stagiul complet de cotizare=26 ani 10 luni
Alte date:-total stagiu de cotizare realizat=43 ani 10 luni 29 zile
Intrebare:
Va multumesc pentru indrumare!

Am din noua citeva intrebari:
1. In Decizie apare la: Stagiul de cotizare realizat in sector de stat, din care: in gr. II (Lg. 3/1977)= 24 ani 6 luni 24 zile.
Cite puncte ii corespund?
2. In cartea de munca in perioada 01.07.1994.- 01.10. 2005., la Salariul tarifar lunar apar 2 cifre, separate prin "-". Ma gindesc ca cifrele inseamna salar efectiv/salar brut.
Oare care valoare trebuie sa introduc in program?
--Din 01.02.2006. pina in septembrie 2008. apare separat salariul efectiv si separat valorile sporurilor.
In acest interval de timp ce trebuie sa pun in program?
3. De la casa de pensii am numai o Decizie - trebuia sa-mi dea si un buletin cu calculul punctajului meu?
Daca da, cum se poate oare ca nu l-am primit, nici macar nu au pomenit de asa ceva?
De pe site-ul Dvs am aflat de acesta!

Va felicit pt aceasta pagina si pt program! Sa stiti ca ne sinteti de mare ajutor!
Va doresc in continuare sanatate, putere de munca si rabdare pt multele mele intrebari!
Va multumesc!
Re: puncte pt. grupa 2.-a de munca
Scris de: la pensie la data: 01/29/2009 7:29am
1 Pentru stagiul dv de 24 ani (ani intregi) de gr II vi se acorda un spor de vechime conform legii 3/1977 de 6 ani iar pentru acest spor vi se acorda conform OU 100/2008 un punctaj suplimentar de 1,5 puncte anuale.
2. Modul de inscriere in carnetul de munca este practicat diferit de functionarii intreprinderilor care opereaza in carnetele de munca. Corect era ca pana in anul 1992 in carnetul de munca trebuia trecut salariul tarifar si sporurile separat apoi totalul. Acolo unde erau multe sporuri s-a practicat metoda de inscriere a doua cifre, salariul tarifar si total venit (salariul brut). Dupa data de mai sus trebuia trecuta o singura cifra-salariul total. Asa cum am spus unii functionari din cauza ca nu cunosteu reglementarile in vigoare au continuat acest mod de inscriere in carnetele de munca. Dv, ca si operatorii Caselor de Pensii, trebuie sa reconstituiti cifrele pentru a evita sa introduceti de doua ori aceleasi venituri.
In programul nostru va trebui sa introduceti fie salariul total in coloana salariul lunar fie separat salariul tarifar si separat sporurile in coloanele pentru acestea. Grija principala este ca sa nu introduceti anumite sporuri de doua ori.
3. De obicei Buletinul de calcul este trimis in urma deciziei si de multe ori se uita. Pentru a obtine Pentru a obtine Buletinul de calcul mergeti la Casa de Pensii si cereti-l printr-o cerere motivand ca nu l-ati primit anexat la decizie.
Re: puncte pt. grupa 2.-a de munca
Scris de: urtoi viorel la data: 01/19/2013 4:52am
Gen:masculin
Data nasterii:25 iulie 1949
Stagiul de cotizare:30ani 8luni 16zile
Alte date:
Intrebare:spor grupa a 2a
Re: puncte pt. grupa 2.-a de munca
Scris de: urtoi viorel la data: 01/19/2013 4:53am
Gen:masculin
Data nasterii:25 iulie 1949
Stagiul de cotizare:30ani 8luni 16zile grupa a2a
Alte date:
Intrebare:spor grupa a 2a
Re: puncte pt. grupa 2.-a de munca
Scris de: urtoi viorel la data: 01/19/2013 4:56am
Gen:masculin
Data nasterii:25 iulie 1949
Stagiul de cotizare:30ani 8luni 16zile grupa a2a
Alte date:stagiu total cotizare 48ani 7luni 29 zile
Intrebare:spor grupa a 2a
Re: puncte pt. grupa 2.-a de munca
Scris de: la pensie la data: 01/21/2013 4:59am
Pentru Urtoi Viorel
Punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca se calculeaza majorand punctajele lunare si anuale pe perioada stagiilor in grupa II de munca cu 25 %.
Deci pentru a calcula acest punctaj suplimentar trebuie sa cunoastem punctajele lunare si anuale realizate de dv pe perioada lucrata in gr II de munca.
Pentru cei care am calculat acest punctaj am cunoscut punctajele lunare si anuale pentruca acestia au calculae pensia cu programul de calcul de pe site-ul nostru.
Daca aveti datele necesare si deschideti un program de calcul unde introduceti aceste date va putem calcula punctajul suplimentar pentru grupa II daca ne comunicati si perioada lucrata in grupa cu zi/luna/an.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1