Subiect "cand ies la pensie ?" Deschis de cazangiu elefterie la data: 01/28/2009 4:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ies la pensie ?
Scris de: cazangiu elefterie la data: 01/28/2009 4:44pm
Gen:M
Data nasterii:12.12.1954
Stagiul de cotizare:31 ani si 3 luni
Alte date:facultate 3 ani , stagiu militar 8 luni,grupa II am 20 ani si grupa I am 9 luni .
Intrebare:Vreau sa-mi spuneti , in conditiile spuse , de varsta , vechime si anii de grupa de munca , cand pot iesii la pensie ? indiferent la ce fel de pensie . Multumesc .
Re: cand ies la pensie ?
Scris de: la pensie la data: 01/29/2009 8:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 12 decembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 20 in gr a II a beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare, impreuna cu stagiul militar si cel pentru studiile superioare, realizand astfel un stagiu total de 39 ani si 11 luni.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 20 si 22 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 4 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 12 iunie 2015 la varsta de 60 ani si 6 luni, indeplinind si conditia ca stagiul dv de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Puteti cere pensie anticipata cu anticipare de 5 ani, la varsta de 60 ani, in 12 decembrie 2015, la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 45 ani pe care trebuie sa o indepliniti pana la data pensionarii. Aceasta nu se diminuiaza.

Puteti cere pensie anticipata partiala cu anticipare de 5 ani, la varsta de 60 ani, in 12 decembrie 2014, la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 35 ani pe care trebuie o indepliniti.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca nu mai lucrati, avand in vedere ca pentru cei 4 ani si 6 luni de reducere a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare si acum aveti deja depasit stagiul complet de cotizare cu peste 4 ani, pensia ar fi diminuata cu 1,8 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1