Subiect "pensia anticipata" Deschis de georgeta popa la data: 01/29/2009 3:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata
Scris de: georgeta popa la data: 01/29/2009 3:42am
Gen:f
Data nasterii:04.01.1953
Stagiul de cotizare:25 ani si 10 luni
Alte date:grupa II de munca timp de 3 ani,din anul 1997 sunt la pensie pe caz de boala cu gradul II pana in prezent
Intrebare:cand pot sa ies la pensie anticipat?multumesc anticipat
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/30/2009 7:48am
Am mai raspuns la intrebarea aceasta acum doua zile cand nu ati dat toate datele necesare. Pentru precizarile aduse adaugam la acest raspuns.
Stagiul dv de gr II nu poate fi luat in calcul nici pentru sporul de vechime caz in care trebuia sa aveti minimum 5 ani lucrati in gr II si nici pentru reducerea varstei standard de pensionare caz in care trebuia sa aveti minimum 6 ani lucrati in gr II.
Perioada in care ati primit pensie de invaliditate de peste 11 ani este considerata stagiul asimilat si se adauga la stagiul de cotizare de 25 ani si 10 luni (dar numai la pensia la limita de varsta) rezultand un stagiu total peste 37 ani prin aceasta depasind cu 9 ani stagiul complet de cotizare..
Puteati cere pensie anticipata partiala cu anticipare de 5 ani, din 04 mai 2007 dar la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 28 ani si 8 luni pe care nu-l indepliniti deoarece la pensia anticipata partiala nu se ia in calcul la vechime stagiul asimilat pentru pensia de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1