Subiect "stagiu de cotizare" Deschis de pavlov la data: 01/29/2009 7:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare
Scris de: pavlov la data: 01/29/2009 7:47am
Gen:Masculin
Data nasterii:1948
Stagiul de cotizare:28 ani din care grupa II 12 ani
Alte date:facultatea de horticultura 5 ani zi;
stagiu militar satisfacut :1an 4 luni
Intrebare: Cum se calculeaza stagiul de cotizare in cazul meu si care este stagiul minim de cotizare in conditii deosebite conform legii ?
Re: stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/30/2009 9:29am
Deoarece nu ati dat luna de nastere nu putem sa va calculam varsta standard,stagiul complet si data de iesire la pensie la limita de varsta, cu si fara reducerea pentru grupa de munca, pe care le puteti calcula dv in functie de luna si anul nasterii, pe site-ul nostru cu programul „ Varsta de iesire la pensie”
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 12 ani in gr a II a beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare, impreuna cu stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar, realizand astfel un stagiu total de 37 ani si 4 luni.
Pentru stagiul in conditii deosebite de 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 2 ani si 6 luni, indeplinind si conditia ca stagiul dv de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Stagiul minim in conditii deosebite pentru care se acorda reducerea varstei standard de pensionare este de 6 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1