Subiect "Cand pot sa ies la pensie." Deschis de Leustean Pavel la data: 01/29/2009 10:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot sa ies la pensie.
Scris de: Leustean Pavel la data: 01/29/2009 10:40am
Gen:Masculin
Data nasterii:02-07-1957
Stagiul de cotizare:26 ani 9 luni 10 zile
Alte date:25 de ani lucrati în grupa a-II-a.Din data de 16.01.2007 sunt in pensie de invaliditate grupa a-III-a.
Intrebare:Cand se poate iesi la pensie anticipata?
Re: Cand pot sa ies la pensie.
Scris de: la pensie la data: 01/30/2009 11:26am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 02 iulie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Deci calculul numarul anilor in grupa II de munca poate fi gresit deoarece aceasta grupa a fost pana in aprilie 2001.
Dar daca ati lucrat intreaga perioada in grupa II de munca inainte de aprilie 2001, sau ati lucrat partial in grupa de munca gr II inainte de aprilie 2001 iar dupa aceasta data ati lucrat in grupa de munca “conditii deosebite “ atunci calculul reducerii varstei standard de pensionare se poate face pentru 25 ani de conditii deosebite .
Pentru stagiul intre 24 si 26 ani lucrati in conditii deosebite, beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 5 ani de 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta in 2 ianuarie 2017. La aceasta pensionare se pune conditia ca stagiul dv total de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii . Aceasta conditie o veti reliza prin adaugarea la stagiul de cotizare de 26 ani si 6 luni a sporului de vechime pentru grupa II de munca de 3 luni /an (6 ani si 3 luni daca stagiul de gr II este de 25 ani) precum si stagiul asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
La pensie anticipata sau anticipata partiala puteti sa iesiti la data de 02 iulie 2017 cand ati avea dreptul ca varsta, daca realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara aportul stagiului asimilat pentru perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate dar prin aportul sporului de vechime pentru grupa de munca si a unui stagiu lucrat daca intrerupeti pensia de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1