Subiect "cand pot iesi la pensie" Deschis de IVAN MARIA la data: 01/29/2009 11:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie
Scris de: IVAN MARIA la data: 01/29/2009 11:42am
Gen:feminin
Data nasterii:03/01/1954
Stagiul de cotizare:29 ANI SI 7 LUNI
Alte date:AM LUCRAT IN ROMANIA PANA IN 2001 IAR DIN 2003 LUCREZ IN FRANTA LEGAL
Intrebare:ASI VREA SA STIU CAND POT IESI LA PENSIE SI CE TREBUI SA FAC ,CUM POT ADUCE ANI MUNCITI IN ROMANIA IN FRANTA SAU INVERS.VA MULTUMESC DIN SUFLET PT AJUTOR
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/01/2009 2:11pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in Romania in 3 septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensia anticipata partiala se poate cere la varsta de 54 ani si 8 luni, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica din 4 martie 2008 cu conditia ca stagiul dv de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni, la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Recunoasterea stagiilor de cotizare din alta tara si cumularea lor cu cele cotizate in Romania se face numai in cazul tarilor cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale in acest sens. Intre tarile cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale se numara tarile din UE.
Gasiti informatii in acest domeniu la adresa : http://www.cnpas.org/portal/media
la “Pensionari cu domiciliul in strainatate” si “Acorduri bilaterale”.
Ca o sinteza a prevederilor in acest domeniu este urmatoarea:
Documentatia de pensionare se poate depune in tara de domiciliu ceranduse calculul pensiei in ambele tari si prezentanduse actele necesare calcului pensiei, la institutia care se ocupa cu calculul pensiilor. In Romania aceasta institutie este Casa Nationala de Pensii (CNPAS).
Institutia la care au fost depuse actele initiaza un schimb de corespondente cu institutia din cealalta tara in vederea calculului pensiei si transmiterea acestor drepturi in tara de domiciliu.
Cuantumul pensiei din cele doua tari se calculeaza separat conform legislatiei din cele doua tari recunoscanduse reciproc stagiile numai pentru deschiderea dreptului la pensie .
Aceste pensii sunt suportate separate de fiecare tara si transmise in tara de domiciliu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1