Subiect "sporuri, buletin calcul punctaj" Deschis de Kupán Ghizela la data: 01/29/2009 11:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporuri, buletin calcul punctaj
Scris de: Kupán Ghizela la data: 01/29/2009 11:58am
Gen:f
Data nasterii:17.04.1950.
Stagiul de cotizare:-stagiul complet de cotizare=26 ani 10 luni
Alte date:-total stagiu de cotiz.realiz. = 43 ani 10 luni 29 zile
Intrebare:Buna ziua,
1. Scuzati-ma dar nu mi-e clar cu valoarea punctului pet gr. 2.-a de munca!
„vi se acorda ..... un punctaj suplimentar de 1,5 puncte anuale.”
--Valoarea de 1,5 se adauga la valoarea punctajului total?
Daca aceasta valoare am trecut-o pe prima pagina a programului (“ Introduceti datele personale”) la : Punctaj suplimentar gr. de munca –am procedat corect?
-- Cind se va lua in calcul acest punctaj suplimentar (sint pensionara din 22. sept. 2008)?
Sau este deja continut in punctajul meu din Decizie?

2. Nu prea inteleg prevederile legislatiilor atit de des modificate pe tema: gr. 1 si 2 de munca la pensie( Lg. 218/2008, OUG 100/2008, OUG 209/2008, etc.)!
In cazul meu: mai am sansa sa primesc ceva compensatie de pensie in plus pt. gr. 2.-a de munca, sau nu?

3. Am aflat azi de la Casa de Pensii ca daca vreau sa ma lamuresc in legatura cu punctajul continut in Decizie, atunci n-am decit sa ma adresez Instantei judecatoresti! Si in termen de 45 de zile, care se expira chiar in 31. ian. a.c.!
Ori eu nu sint lamurita daca la calcul s-a tinut cont sau nu de sporul de periclitate (am lucrat la Laborator intre sept. 1976-oct.2006) si de un alt spor ceea ce ni s-a cuvenit dupa categorizarea Institutiei (15%).
--Oare aceste sporuri de cind s-au acordat?
In cartea de munca % de sporuri apar abia din 01.04.1999, adevarat ca din 01.07.1994 apare salariul brut (fara mentionarea sporurilor – dar inseamna ca din 01.07.1994 pot sa trec in program aceasta valoare , dupa cum mi-at explicat).
Spor am avut preciz si in 1991, 1992, 1993 (am hirtiile de salar)!
--Deci va rog frumos sa ma sfatuiti ce pot sa fac ca sa ma conving daca la calcul s-a tinut cont de toate sporurile?

4 In legatura cu intrebarea mea despre Buletin de calcul al punctajului mi s-a raspuns la Casa de Pensii, ca acesta nu se da!
Eventual daca fac circ (??) atunci imi arata!
---Sint obligati oare sa mi-l dea daca depun o cerere?

Este revoltator faptul ca pensionarii nu sint informati in legatura cu aceste probleme!
Norocul nostru cu aceasta pagina! Citind prin Forum+ raspunsurile, imi dau seama ce multe neclaritati am si ce multe capcane ne pindesc!
Cu multa stima: Kupan G.
Re: sporuri, buletin calcul punctaj
Scris de: la pensie la data: 01/31/2009 3:03pm
1 si 2. Da punctele suplimentare (1,5 puncte) pentru grupa de munca se adauga la punctajul total realizat si este corect sa-l treceti in prima pagina de intrare in program . Aceste puncte vi se vor acorda in functie de data de iesire la pensie, adica pentru iesirea la pensie in septembrie 2008 este prevazut sa primiti punctajul la pensia din octombrie 2009, iar din 1 ianuarie 2010 sa primiti un punctaj mai mare.
3. Daca dv care aveti carnetul de munca nu puteti sa precizati cum este corect, va puteti da seama ca noi avem mai putine elemente pentru a va da sfaturi. Parerea noastra este sa introduceti in program cifrele asa cum sunt inregistrate in carnetul de munca.
4.In privinta buletinului de calcul parerea noastra este ca dv sa depuneti o cerere la registratura Casei de Pensii, prin care cereti eliberarea acestuia, fara a mai discuta cu functionarul de la registratura. Daca acesta refuza inregistrarea cererii va ramane numai calea justitiei prin deschiderea unei actiuni la tribunal in care cereti sa vi se respecte dreptul de a vi se elibera buletinul de calcul si ca vi s-a refuzat si dreptul de a depune o cerere la Casa de Pensii.Actiunea in justitie este lipsita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1