Subiect "rugaminte" Deschis de getty la data: 01/29/2009 2:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
rugaminte
Scris de: getty la data: 01/29/2009 2:19pm
Gen:F
Data nasterii:02 10 1960
Stagiul de cotizare:28ani si 11 luni
Alte date:
Intrebare:va rog sa-mi spuneti si mie cind ma pot pensiona daca am lucrat 28 de ani si 11luni intr-o fabrica de mobila si am un handicap[hipoacuzie profunda]
Re: rugaminte
Scris de: la pensie la data: 01/30/2009 2:30pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru handicap, in 02 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Reducerea varstei de pensionare depinde de gradul handicapului pe care il aveti, care trebuie sa fie consemnat intr-un certificat in care sa fie consemnat gradul si faptul ca il aveti inaintea inceperii activitatii.
Aceste reduceri sunt prevazute in legea 19/2000 art 47 astfel:
1) Persoanele asigurate care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat, in functie de gradul handicapului, beneficiaza de reducerea stagiilor de cotizare si a varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 3, astfel:
a) cu 15 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat cel putin o treime din stagiul complet de cotizare, pentru cei cu handicap grav;
b) cu 10 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare, pentru cei cu handicap accentuat;
c) cu 10 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat stagiul complet de cotizare, pentru cei cu handicap mediu.
Presupunand ca handicapul dv se incadreaza in punctele “b” sau “c” beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona in 02 octombrie 2010 .
Daca va incadrati la punctual “b” aveti indeplinita conditia de stagiu de cotizare de 20 ani (2/3 din30).
Daca va incadrati la punctual “c” trebuie indeplinita conditia de stagiu de cotizare de 30 ani la data pensionarii .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1