Subiect "va rog sa i-mi rasundeti" Deschis de popovici emil la data: 02/01/2009 3:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
va rog sa i-mi rasundeti
Scris de: popovici emil la data: 02/01/2009 3:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: buna ziua
sunt persoana cu handicap accentuat gradul 2 si pensionat , vreau sa stiu daca pot sa beneficiez de bilet de tratament gratuit intr-o statiune inpreuna cu sotia si copii . sotia nu este pensionara , deci lucreaza in sistemul privat , iar copii sunt minori .putem obtine bilet intr-o statiune , gratuit ?

va multumesc anticipat
Re: va rog sa i-mi rasundeti
Scris de: la pensie la data: 02/02/2009 8:01am
Biletele de tratament sunt gestionate de Casa de Pensii. Noi nefacand parte din sistem nu va putem da multe detalii.Am cules unele informatii de pe site-ul CJP Prahova si vi le prezentam mai jos:
1- Dv aveti dreptul la bilet gratuit de tratament daca sunteti pensionar de invaliditate cu certificat de handicap sau nu si medicul va prescrie tratament de recuperare si integrare in activitate.
Cu plata a 50 % din pensie daca sunteti pensionar si nu beneficiati de gratuitate.
2- sotia dv daca are calitatea de insotitor al persoanei cu handicap sau a pensionarului de invaliditate, suporta 50% din salariul minim pe economie, iar daca nu are aceasta calitate suporta costul intreg al biletului.
3-copii daca au varsta intre 6 si 18 ani, sunt incdrati intr-o forma de invatamant preuniversitar si va insotesc, platesc 50 % din contributia platita de dv.
Evident pe langa cele de mai sus mai ramane dificultatea de a obtine, la cerere, bilete de tratament pentru intreaga familie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1